reklam
Alışveriş

Kahvem Termosta

Eğer siz de kahve içmeden güne başlayamıyorum diyorsanız, her gün mutlaka 1 bardak kahve tüketiyorsanız Kahvem Termosta hareketi tam size göre olabilir. Çünkü bu hareket sayesinde hem daha ucuza tasarruflu kahve içme şansınız oluyor hem de çevreye daha az atık bırakma şansınız. Yani kaliteli kahve içerken, çevre dostu da davranabilirsiniz.

Kahvem termosta nedir?

Kahvem Termosta Hale Acun Aydın’ın başlattığı bir proje. Kahve almaya kendi kahve termosları ile gelenler, kahvelerini indirimli alıyor. 10 ay gibi kısa bir sürede 1,5 milyon kağıt bardağın israf olmasını engelleyen proje, Turk İşi Minimalizm blogunun kurucusu Hale Acun Aydın’ın önerisiyle başladı.

Kahve zincirlerinin “kullan at” bardaklarının ciddi bir kağıt israfı oluşturduğu tartışılmaz bir gerçek. Yüzeylerindeki özel kaplamalar, geri dönüşüm şansını da azaltıyor.

reklam
Türk İşi Minimalizm, Kahvem Termosta hareketinin yaygınlaşması için desteklere açık.

Oysa birçok kahve dükkanı isteyene fincanla servis yapıyor. Aynı şekilde kendi termosuyla gelenlere de bu şekilde servis yapabiliyor. Hale Acun Aydın da bu israfın önüne geçmek için takipçilerine kahve almaya kendi kahve termosu ile gitmelerini önerdi. Kahvem termosta hareketi de böyle ortaya çıktı.

Termosuyla gelene indirimli kahve

Birçok kahve markası ile görüştükten sonra kahvem termosta projesi kapsamında, kendi kahve termosu ile gelenlere kahve indirimli olarak sunulmaya başlandı. Büyük kahve zincirleri, üçüncü dalga kahveciler, butik kahve dükkanları projeye destek vermeye başladı. Çünkü bu aynı zamanda kahve markaları için de bir maliyet oluşturuyor. Bu maliyetin azalmasıyla elde edilen avantajı da tüketicilerine sunuyorlar. Böylece kahveseverler

Kahvem termosta hareketini 21 şehirde 165 kahve dükkanı destekliyor.

Türkiye Çevre Eğitimi ve Atık Yönetimi Derneği’nin de desteklediği proje, şimdilik 21 şehirde 165 kahve dükkanı tarafından destekleniyor. Bunun içinde dünyaca ünlü büyük kahve zincirleri de var. Bu linkten kahvem termosta hareketine destek veren dükkanları bulabilirsiniz.

Hem lezzetli, hem çevreci, hem de ucuz kahve

Kahve bağımlıları için her gün kahve tüketimi görünmez maliyetlerden biri olabilir. Lezzetli kahve içerek güne başlamak güzel ama maliyeti? Bununla ilgili daha önce de yazılar yazmıştık. Her gün bir kahve içmek yıl içinde size oldukça maliyetli olabilir. Üstelik harcadığınız kağıt bardakların çevreye etkilerini de unutmamak gerekir. Bu kampanyayla

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Gereksiz harcamalar ve görünmez maliyetler

reklam

Kahvem termosta hareketinin faydaları

  • Daha az kağıt atık ortaya çıkıyor
  • İndirimler sayesinde bütçe dostu
  • Atıksız yaşama adım atmak isteyenler için iyi bir başlangıç
  • Sürdürülebilirlik kavramını öğretmek adına faydalı
  • Kendi termosunuzla daha hijyenik bir kahve keyfi
  • Karton ya da plastik yerine daha tercih edilebilir cam ya da çelik termoslarda kahve içme fırsatı
  • Kağıt ya da plastik kokusu olmadan mis gibi kahve kokusu duyma şansı

Hangi kahve termosu daha iyi?

Bir kahve bağımlısı olarak madem bu kampanyaya katılıyoruz. O zaman bir kahve termosu almanın zamanı geldi. Peki hangi kahve termosu daha uygun? Bu konuda herkesin zevki ve ihtiyaçları farklı. Çelik kahve termosu, cam kahve termosu, araç kahve termosu, kahve termosu mug, desenli kahve termosu vb. istediğiniz özellikte bir termosu alarak bu harekete katılabilirsiniz.

Kahve termosu nereden alınır?

Kahve termosu almak isteyenler için seçenekler neredeyse sınırsız. E-ticaret siteleri, mağazaların yanısıra kahve zincirlerinin de kendi kahve dükkanlarına uygun şık tasarımlı termosları var. Mesela Starbucks bu konuda epey çeşit sunuyor.

Kahve termosu fiyatları ne kadar?

Aslında bu sorunun da net bir cevabı yok. İhtiyacınıza, tercihinize göre 60-70 TL’ye olan da var, 600-700 TL’ye olan da:) Akıllı Bütçe olarak burada fiyat konusuna karışmıyoruz. Herkesin bütçesi kendine diyoruz. Fiyatta tabii ki kahve termosu markaları belirleyici unsur. ama özellikler de önemli olabiliyor.

Kahve gurmeleri, kahvem termosta demeye hazır mısınız?

Termosunuzu aldınız. Güzelce kahveciye gittiniz. O zaman kahvem termosta hareketi için siz de hazırsınız demektir. Artkı kahve keyfi yaparken hem daha az ödemenin hem de çevre için olumlu bir adım atmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Sürdürülebilirlik için kahvem termosta

En son duyduğumuz kadarıyla Vestel çağrı merkezi çalışanları da Kahvem Termosta hareketine katılmış. Sürdürülebilirlik için belki ufak ama anlam olarak oldukça büyük bir adım bu proje. Umarız sürdürülebilir bir gelecek için daha fazla kurum bu hareketi destekler.

Reklam

Kahvem Termosta kampanyasıyla ilgili bu yazımızı beğendiyseniz, paylaşmayı unutmayın.

reklam
Devamını Göster
reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: