reklam
Öne ÇıkanlarTasarruf

Dolar Enflasyonu ve Euro Enflasyonu

Dolar ve euro yatırımı yapmak herkesin bildiği gibi kazançlı bir seçenek olabilir. Ancak, yatırımcılar genellikle enflasyonun etkilerini hesaba katmayı unuturlar. Bu da yatırımlarının gerçek değerinin düşmesine yol açabilir. Dolar ve euro enflasyonu bakalım bizi nasıl etkiliyor.

Enflasyon nedir? Euro ve Dolar Enflasyonu Nedir?

Şimdi, enflasyon ne demek? Şöyle açıklayabiliriz: Bir önceki yıla göre ürünlerin fiyatının artması, yani paramızın satın alma gücünün düşmesi anlamına gelir. Örneğin, bir sene önce hamburger 10 dolara denk geliyorsa bugün ise 15 dolara denkse bu enflasyonun sinyali olabilir. Aslında bu şu anlama geliyor: Sizin bir hamburger alabilmek için, %50 daha fazlasına ihtiyacınız var. Şöyle de diyebiliriz, paranızın değeri düştü. Ve bu sadece hamburgerla sınırlı değil, diğer tüm ürünlerde de aynı şekilde etkilenebilir.

Enflasyonun Yatırımcılar İçin Önemi

Bu enflasyonun yatırımcılar için önemi, yatırımcıların yatırımlarının gerçek değerinde bir düşüşe neden olabilmesidir. Örneğin, 2022’de 1000 dolar alan bir yatırımcı, bugün hala 1000 doları olduğunu düşünebilir. Ama 2023’te elindeki 1000 doların satın alma gücü yaklaşık 992 dolar civarında. Çünkü IMF verilerine göre doların 2022 enflasyon oranı %8.8 civarında. Bu şu anlama geliyor. Mesela 1000 dolarınızı bilgisayar almak için bozduracaksınız. Geçen yıl 1000 dolar olan bir bilgisayar vardı ve onu almak istediniz. Ama mağazaya gittiğinizde o ürünün artık 1008 dolar olduğunu gördünüz. Yani 8 dolar daha fazla ödemeniz gerekiyor. Ya da elinizdeki 1000 dolarla, geçen sene 992 dolar olan, bu sene 1000 dolara denk gelen ama daha düşük model bilgisayarı alırsınız.

reklam
Kaynak: Wikipedia

Bu yüzden yatırımcılar dolar ve euro yatırımı yaparken, enflasyon oranlarını takip etmeli ve yatırımlarını bu oranlara göre ayarlamalıdırlar. Çünkü bir kenarda yıllarca dokunmadığımız dövizler aslında yavaş yavaş enflasyon karşısında eriyip gidebilirler.

Döviz Enflasyonundan Korunmak İçin Yapabileceğiniz Şeyler

Ama merak etmeyin! Enflasyondan korunmak için bazı ipuçları da var. Burada önemli olan dövizde bile olsa enflasyon oranında alım gücünün düşmesine karşı, aynı oranda değer artışı sağlayacak yatırımlarla döviz birikimimizi artırmak. Mesela:

  • Yatırım Fonları: Yabancı şirketlere yatırım yapan ya da döviz endeksli yatırım fonları sayesinde birikimimizi hem dövize endeksli yatırımlarda tutabilir, hem de bu yatırımların değer artışı oranında getiri sağlayabiliriz.
  • Yabancı Hisse Senetleri: Yabancı şirketlere yatırım yaparak, hem dövize endeksli bir yatırım yapıp hem de bu hisselerin artışlarından faydalanabiliriz. Elbette düşüş riskleri de unutulmamalı.
  • Eurobond: Yabancı para birimleri üzerinden satışa sunulan bu borçlanma araçları enflasyon konusunda bir seçenek oluşturabilir.
  • Vadeli Döviz Mevduatları: Bankalarda dövizinizi tuttuğunuz vadeli bir hesap oluşturarak, belli bir miktarda faiz geliri sağlayabilirsiniz.

Bunlar ilk aklımıza gelen örnekler. Elbette bu sayfadaki bilgilerin bir yatırım tavsiyesi olmadığı unutulmamalı. Yatırım tavsiye niteliğindeki bilgiler sadece bu konuda yetkili kurumlarla karşılıklı imzalarla anlaşılarak elde edilebilir. Bu sayfadaki bilgiler sizin maddi durumunuza, risk algınıza vb konulara uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfaya bakarak bir yatırım kararı verilmemelidir. Bunlar sadece yatırım araçları konusunda genel bir fikir verme amaçlı örneklerdir.

Sonuç olarak, dolar ve euro yatırımı da enflasyondan etkilenebilir. Enflasyonun etkilerini hesaba katarak yatırımlarınızı ayarlamanız önemlidir. Yatırımcılar, enflasyona karşı korunmak için farklı stratejiler uygulayarak yatırımlarını daha güvenli hale getirebilirler. Şimdi siz de yatırımlarınızı daha sağlam temellere oturtmak için adımlar atabilirsiniz!

reklam

reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: