Evde BütçeTasarruf
Popüler

6 Adımda Kolayca Tasarruf Etme Taktikleri

Tasarruf etme taktikleri, özellikle ayın ortasında sık sık üzerine düşünmeye başladığımız bir konu. Maaş azalmaya başladıkça “Ay sonunu getiremiyorum, gelirimi nasıl artırabilirim? Ek gelir elde etme yolları, iyi kazandıran meslekler” gibi konular zaman zaman hepimizin aklından geçiyor. Para bitince “inanılmaz tasarruf yöntemleri” bulmaya çalışıyoruz:) Dikkat ettiyseniz bu soruların hepsi “geliri artırmak” üzerine yoğunlaşıyor. Oysa maaşı artırmak bizim dışımızda birçok farklı konuya bağlıyken, “maaştan tasarruf nasıl yapılır” sorusunun cevabı bize bağlı. Yani giderimizi azaltacak tasarruf etme taktikleri üzerine çalışmayı ihmal etmemeliyiz.

“Gelirimi nasıl artırabilirim?” diye düşünürken, “giderlerimi nasıl azaltırım” demeyi unutuyoruz.

Aynı soruyu tekrarlıyoruz: “Maaşımı nasıl artırabilirim”. Peki neden önce giderlerimizi azaltmayı düşünmüyoruz. Tasarruf etmek aklımıza gelmiyor. Oysa tasarruf etmenin yolları üzerine düşünerek para alışkanlıklarımızı düzenleyebiliriz. Elbette “inanılmaz tassarruf yöntemleri” gibi iddialı vaatlere kanmıyoruz. Ama ufak dokunuşlar bile fark oluşturabiliyor.

Yazıya başlamadan önce severek takip ettiğimiz Khan Academy’nin bu videosuna da bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Khan Academy’de birçok eğitimin yanında ekonomi ve tasarruf üzerine de eğitimler bulabilirsiniz.

1- Uzun vadeli planlama yapmak

planlama fotoğrafı
fotoğraflar: pixabay.com fotoğrafçı: pexels

Tasarruf etme taktikleri arasında ilk sırada uzun vadeli düşünmek var. Çoğu zaman ay içinde kazandığımız parayı o ay içinde tüketiyoruz. Çünkü planlarımızı aylık olarak yapıyoruz. Oysa önümüzde bizi bekleyen birçok harcama var ve biz bunları unutuyoruz. Yeni bir araba satın almak, yeni bir ev almak, eğitim masrafları, sağlık harcamaları, tatiller vb. Evde tasarruf için planlarımızı birkaç aylık hatta yıllık periyotlarla yapmak bizi daha temkinli olmaya itebilir.

2-Görünmez maliyetler ve tasarruf etme taktikleri

kahve ve bilgisayar
fotoğraflar: pixabay.com fotoğrafçı: freephotocc

“Görünmez maliyetler nedir?” diye merak etmiş olabilirsiniz. Aslında hepimizin gün içinde yaptığı ufak ama toplama vurunca epey yüklü olabilen harcamalar. Mesela her gün dışarda kahve içme alışkanlığınız size bir yılda bir tatil parasına malolabilir. “Olur mu?” demeyin. Günde bir kahve için harcayacağınız o ufacık 5 TL size bir yılda 1825 TL harcama olarak geri dönüyor.

Yani gelirimizi artırmanın yanında basit tasarruf etme çabalarıyla da ciddi bir parayı cebimizde tutmamız mümkün.

Mesele ne kadar kazandığınızla değil, ne kadar harcadığınızla ilgili.

Robert Kiyosaki

Şimdi siz de görünmez harcamalarınızı düşünmeye başlayın, şaşıracaksınız. Tasarruf etmek taktikleri arasında gizli harcamalar ve onları azaltmak epey önemli. Dilerseniz görünmez maliyetlerle ilgili yazımıza bir göz atın. Yani mesele sadece inanılmaz tasarruf yöntemleri bulmak değil, gizli harcamaları da bulmak. Özellikle “gelirimi nasıl artırabilirim” diye düşünenler, önce gizli masraflarına bakmalı. Bu önemsediğimiz tasarruf taktikleri arasında yer alıyor.

3-Birikim Hesabı Oluşturmak

yatırımcı
fotoğraflar: pixabay.com fotoğrafçı: rawpixel

Birikim yapmak çoğumuz için lüks görünüyor. Paramı nasıl değerlendirmeliyim diye düşünmek için çok paramız olması gerekiyor diye düşünüyoruz. Oysa önce maaştan nasıl tasarruf yapılır sorusunu sorup, birikim hesabımızı beslemeyi düşünmek de bir çözüm.

Evet zaten kısıtlı bir bütçemiz var. Evet zaten masraflarımız çok. Oysa birikim tam da böyle düşündüğümüz için bir lüks değil ihtiyaç. Yatırım ya da birikim yapmak için gelirimizin ufak da olsa bir kısmını ayırmak ilerde çok büyük faydalar getirebilir. Tasarruf etme taktikleri arasında birikim önemli bir yer tutuyor.

Nasıl birikim hesabı oluşturabilirim?

Birikim hesabı için bir bankada mevduat hesabı açabilirsiniz. “Peki birikim hesabımdaki paramı nasıl değerlendirebilirim” sorusunun cevabı ise sizin yatırım tercihlerinize bağlı. Birikim hesabınızdaki paranızı enflasyona karşı korumak için nasıl değerlendirmeniz gerektiğini de bankanızdaki bireysel müşteri temsilcinizle görüşebilirsiniz.

Nasıl para biriktirebilirim diye düşünüyorsanız evde uygulayabileceğiniz eğlenceli yöntemleri bu yazımızda görebilirsiniz: “Evde para biriktirme yöntemleri

4-Bütçe yapmak, bütçeyi kağıda dökmek

fotoğraflar: pixabay.com fotoğrafçı: StartupStockPhotos

Tasarruf etme taktikleri üzerine düşünürken bütçenizi kağıda dökmeyi unutmayın. Çok basit görünen bu yöntem aslında bütçe yapmak isteyenler için temel işlem.

Aklımızdan yaptığımız hesaplar, planlar bazen unutuluyor. Ya da unutulan bir ödeme sürpriz olarak karşımıza çıkabiliyor. Küçük diye göz ardı edilen harcamalar aslında kağıt üstünde toplanınca çok ciddi rakamlara ulaşıyor. Bu yüzden bütçe yapmak tasarruf taktikleri denince en temel ihtiyaç.

Bütçe defteri tutmak japonlar için tasarruf etme yöntemleri arasında oldukça yaygın. Buna “kakebo” diyorlar.

Bu yüzden gelirimizi ve önümüzde bizi bekleyen harcamaları listelemek daha kontrollü olmamızı sağlayabilir. Ayda 1-2 saatinizi ayıracağınız bu alışkanlık, bütçenizi daha iyi kontrol etmenize yardımcı olabilir. Bu konuda zorlanıyorsanız bütçe uygulamaları kullanabilirsiniz.

Japonlar arasında bütçe defteri tutmak epey yaygın. Belki duymuşsunuzdur, kakebo yöntemi tam da bunu anlatıyor. Merak edenler “Kakebo yöntemi nedir?” yazımıza bakabilir. Japonların tasarruf etme yöntemleri konusunda epey başarılı olduklarını unutmayın:)

5-Alışverişte tasarruf etme taktikleri

alışveriş yapan kadın
fotoğraflar: pixabay.com fotoğrafçı: StockSnap

tasarruf etme taktikleri alışverişle başlar.

Alışveriş alışkanlıklarımızı ne kadar kendimiz yönetiyoruz hiç düşündünüz mü? Daha hesaplı mağazalar aramaktan ya da en ucuz alışveriş sitesi hangisi diye bakınmaktan bahsetmiyoruz:) Dükkan gezerken ya da internette bir ürüne bakarken süreci biz mi yönetiyoruz yoksa mağazadaki reklam panoları, yönlendirmeler mi? Bazen sadece bir tişört almak için gidilen mağazada “2 ürün alana 3. hediye” ya da “bunu alanlar bu ürünü de beğendi” gibi reklamlara dalıp hiç düşünmeden başka ürünler de alabiliyoruz. Oysa alışverişe gitmeden önce ihtiyaçlarımızın farkında olmak önemli.

Maaştan tasarruf nasıl yapılır diye sormak yerine belki de aldıklarımızı azaltmalıyız.

Bazı basit tasarruf etme yolları için ucuz alışveriş mümkün mü yazımıza göz atabilirsiniz. https://akillibutce.com/ucuz-alisveris-mumkun-mu/

6. Evde Tasarruf Etme Yolları

Birkaç dikkat noktasıyla evde tasarruf sağlamanın yollarını bulmak önemli. Mesela su tasarrufu için neler yapabiliriz? Evde enerji tasarrufu için nasıl önlemler alabiliriz? Kışın doğalgazdan tasarruf etme yolları nasıl olmalı? Elektrik tasarrufu nasıl sağlanır? Mutfakta israfın önüne nasıl geçeriz? Faturalardan tasarruf etme yolları konusunda bilgim var mı?

Bunlar çok basit gibi görünse de aslında oldukça etkili sorular. Mesela sadece basit bir petek temizliği bile doğalgaz kullanımızı etkileyebilir. Dilerseniz evde doğalgazdan tasarruf etme yolları üzerine bu yazımıza bakabilirsiniz. Enerji tasarrufu, ev bütçe yönetimi için önemli bir adım.

Ayrıca kredi kartı odaklı harcama alışkanlıkları uzun vadede kredi notunuzu da etkileyebilir. Kredi notu öğrenme yazımızda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Biz aklımıza gelen önerileri paylaştık. Bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayın. Tasarruf etme taktikleri yazımızı beğendiyseniz, sevdiklerinizle de paylaşın.

Devamını Göster
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: