reklam
İşte BütçeÖne Çıkanlar

Daha Fazla Para Kazanmanın Yolları

Daha fazla para kazanmak için neler yapılabileceğini düşünenler bu yazı tam size göre! “Gelirimi nasıl artırabilirim” diye merak ediyorsanız, sizin için bazı basit fikirler hazırladık. Daha fazla para kazanmak birikim ve yatırım yapmanıza, borçlarınızı kapatmak için gereken miktarı bulmanıza yardımcı olabilir. Ama birçoğumuz daha fazla para kazanmanın yolları arayışında ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bunun zor olduğunu düşünüyoruz.

Oysa para kazanmak için bazı basit yöntemler de var. Basit olduklarına bakmayın, birçok insan para kazanmak için ya da ek gelir elde etmek için bu yöntemleri kullanıyor. Siz neden para kazanmak için bunları denemeyesiniz?

Daha Fazla Para Kazanmanın Yolları

Sizin için oldukça basit, hatta birçoğu aslında gözünüzün önünde duran para kazanma yöntemleri derledik. Hatta bazıları o kadar basit ki, bahsedeceğimiz bazı para kazanma yöntemleri için “bu kadar kolay mı” diyebilirsiniz. Ama bir şans vermenizde fayda var.

reklam

1. Zam İstemeyi Deneyin

Bu çok basit, ama hepimizin çekindiği bir yöntem. Bir yönetici olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim, çekindiğiniz zam talebi sandığınızdan daha kolay olabilir. Madem daha fazla para kazanmanın yolları nedir diye merak ediyorsunuz, o zaman bunu yöneticilerimiz veya patronumuzla da paylaşın. Belki yöneticilerimiz performansımızın tam olarak farkında değildir? Ya da edindiğimiz yeni yeteneklerin işe etkilerini hatırlatmalıyız. Belki de onlardan, zam almak için gerekenleri öğrenebilirsiniz. Mesela ingilizce öğrenirsek, ya da sorumluluk alırsak daha fazla maaş alabileceğimizi söyleyebilirler. Ama bunların hiçbirini konuşmadan bilemeyiz. Önemli olan zam görüşmesini doğru zamanda, doğru üslupla ve yeterli hazırlıkla gerçekleştirmek.

2. Daha İyi Maaş Veren Bir İş Arayın

Başlığı görünce “bunu zaten biliyoruz” demiş olabilirsiniz. Ama bildiğimiz gerçekleri hayata geçiremiyoruz! Daha fazla para kazanmanın yolları için kafa yoruyorsak, o zaman yeni bir iş bulmak için kafa yormanın zamanı gelmiş olabilir.

İlk olarak yeteneklerimizi ve piyasayı gözden geçirelim. Belki bizim iş alanımızda benzer görevler için daha yüksek ücretler ödeyen şirketler vardır? Bunları değerlendirmek için bir adım atabiliriz. Elbette eldeki işimizden ve gelirimizden olmadan çok dikkatli adımlar atmamız önemli.

3. Yeni Yetenekler Öğrenin

Çağımız çok hızlı değişiyor. İşinizde de siz farkında olmadan yeni becerilere olan ihtiyaç artmış olabilir. Benzer pozisyonlardaki iş ilanlarına bakın. Bilmediğiniz beceriler, programlar ya da teknikler aranıyor mu? Daha fazla para kazanmanın yolları belki de alacağınız basit bir eğitimden geçiyordur. Udemy, udacity, linkedin learning gibi platformlar size bu konuda yardımcı olabilir.

4. Dil Öğrenin, Ama Doğru Dili!

Çalıştığınız sektörde aktif iş yapılan ülkelerin dillerini öğrenmek, daha fazla para kazanmak için bir fırsat olabilir. Örneğin bir inşaat mühendisi için Arapça bilmek, İngilizce kadar değerli olabilir. Çünkü Türk inşaat şirketleri Arap ülkelerinde oldukça aktif. Ya da tekstil sektöründe Rusça bilmenizin büyük bir avantajı olabilir. Çünkü Rusya’ya tekstil ihracatımız epey yüksek. Daha fazla para kazanmanın yolları bir yabancı dil kursuna kayıt olmakla başlayabilir.

reklam

5. Sektörünüzü Takip Edin

Gıda, elektronik, inşaat, tekstil, pazarlama… Sektörünüzde daha fazla para kazanmanın yolları her geçen gün farklılaşıyor olabilir. yeni teknolojiler, iş modelleri… Yerli ve özellikle yabancı sektörel yayınları takip edin. Blogları, sosyal medya gruplarını izleyin. Buradan öğreneceğiniz yenilikleri ekibinizle ve yöneticilerinizle paylaşın. Bu sayede açık fikirli ve yenilikçi bir çalışan olduğunuzu göstermiş olursunuz. Ayrıca sektördeki fırsatları herkesten önce görüp doğru hamleleri yapabilirsiniz.

Gelirimi nasıl artırabilirim diyenler için daha fazla para kazanmanın yolları üzerine bu yazıyı derledik. Umarım beğenir yakınlarınızla da paylaşırsınız.

reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: