Girişimcilik ve Kariyer

Para Kazandıran Hobiler-7 Gerçekçi Yöntem

Para kazandıran hobiler kulağa ne kadar tatlı geliyor değil mi?. Hobilerden para kazanmak belki de çoğumuzun hayali. Hatta belki de hepimiz hobilerimizi ana para kazanma kaynağımız yapmak istiyoruz. Dürüst olmak gerekirse çok az insan sevdiği şeyi yaparak para kazanabilecek kadar şanslı. Şansın yanında yetenek de bir hayli önemli. Yine de ilgi duyduğunuz konuları akıllı hamlelerle ek gelir kaynakları haline getirebilirsiniz. Kim bilir belki de içinizdeki cevheri açığa çıkarıp daha büyük başarılara da imza atabilirsiniz. “para kazanabileceğim hobiler arıyorum” diyorsanız para kazandıran hobiler listemize başlayalım.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:


Küçük bir hatırlatma, hobilerden para kazanmak için bazı durumlarda kazancınızı vergilendirmeniz gerekebilir. Bir hobiden para kazanmak istediğinizden, kazancınızın vergiden muaf olup olmadığını bir mali müşavire danışarak öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde başka yasal konular söz konusu olup olmadığını da araştırmanızda fayda var.

Müzikten para kazanmak

müzikten para kazanmak
Müzikten para kazanmak için audiojungle.com gibi sitelere göz atabilirsiniz.

Müzik, para kazandıran hobiler denince akla ilk gelen konulardan biri.
Eğer bir enstrüman çalabiliyorsanız çok şanslısınız. Çünkü müziğinizle para kazanmak için birçok yol var. Bu yüzden müzik en çok para eden hobiler arasında yer alıyor. En basitinden ders verebilirsiniz. Bilginizi Udemy ve benzeri platformlara hazırlayacağınız kurslarla paraya çevirebilirsiniz. Ya da kendinize güveniyorsanız evinizin yakınındaki cafe ya da restoranlarda performans sergileyebilirsiniz.

Bu yazımızda stok müzik yaparak yılda binlerce dolar kazanan müzisyenlerin yöntemlerini okuyabilirsiniz:
Müzikten Para Kazanmak

Freelance besteci olmak

Bestecilik, hobilerden para kazanmak isteyenler için iyi bir yöntem. Eğer kayıt programlarıyla aranız iyiyse ve besteciliğinize güveniyorsanız audiojungle.com gibi stok müzik siteleri için parçalar kaydederek de para kazanabilirsiniz. Hatta bu şekilde geçinen çok müzisyen var. Freelancer.com gibi siteler de müzikten para kazanmak isteyenler için ideal bir site. Bu platformlar üzerinden projelerine müzik arayan insanlarla da iletişime geçebilirsiniz. Hatta sırf bu yüzden müzik için evde para kazandıran hobiler arasında diyebiliriz.

Fotoğrafçılık ile para kazanmak

fotoğraf-çekerek-para-kazanmak
Fotoğraf çekerek para kazanmak son yıllarda oldukça popüler.

Fotoğrafçılık ek gelir kaynağına dönüştürebileceğiniz para kazandıran hobiler arasında. Sakın gözünüz korkmasın. Bu konuda para kazanmak için mutlaka isim yapmış bir fotoğraf sanatçısı olmanıza gerek yok. Küçük işlerle de para kazanmanız mümkün. Kendi çevremde kurumsal işine ek olarak haftasonları düğün & etkinlik fotoğrafçılığı yaparak para kazanan insanlar tanıyorum. Siz de şirket etkinliklerinde ya da düğün gibi organizasyonlarda fotoğrafçılık yapabilirsiniz. Bilgi seviyenizin yeterli olduğunu düşünüyorsanız, Udemy ve benzeri platformlarda kurslar hazırlamanız da mümkün.

Fotoğrafçılığın para kazandıran hobiler arasında öne çıkmasının birçok sebebi var. Mesela bugünlerde birçok mekan sosyal medya hesapları için şık ürün fotoğraflarına ihtiyaç duyuyor. Küçük mekanlarla iletişime geçip onların fotoğraflarını çekmeyi önerebilirsiniz.

Ya da müzikte olduğu gibi shutterstock.com gibi stok fotoğraf arşivine çektiğiniz fotoğrafları yüklemeye başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

Yazarak Para Kazanmak

para-kazandiran-hobiler-yazarak-para-kazanmak
İçerik yazarak para kazanmak son yıllarda birçok insanın uyguladığı bir yöntem.
Yazmak Hobilerden Para Kazanmak İçin İyi Bir Yöntem

Para kazandıran hobiler arasında, yazmak herkesin ilgisini çeken bir yöntem. İnternet üzerinde birçok içerik mevcut. Bu içerikleri kimler yayına hazırlıyor? Tabii ki yazarlar. Youtube videolarından bizim gibi bloglara kadar birçok içerik üreticisi freelance yazarlara ihtiyaç duyuyor. İçerik yazarak para kazanmak için bu işleri yapabilirsiniz. Kaleminizin kuvvetli olduğunu düşünüyorsanız hemen yazmaya başlayın:)
freelancer.com, armut.com gibi sitelerde birçok yazar ilanı mevcut. Ya da sevdiğiniz takip ettiğiniz blogların yazar ilanlarını takip edin.

Spordan para kazanmak

spor-yaparak-para-kazanmak
Spor ile para kazanmak için eğitmen sertifikası alabilirsiniz.
Spor Yaparak Para Kazanmak Güzel Olmaz mıydı?

Birçoğumuz sporu seviyoruz. Peki kaçımız bu keyifli aktiviteyi paraya dönüştürebileceğimizi biliyoruz? Spor da aslında para kazandıran hobiler arasında önemli bir yere sahip. Eğer spor yaşam tarzınızın önemli bir bölümünü oluşturuyorsa, kişisel antrenörlük yaparak ek gelir elde edebilirsiniz. Bu işi yaparken mutlaka ama mutlaka resmi bir serftifikanız olması gerektiğini unutmayın. Bunu da ilgili olduğunuz spor dalının resmi federasyonunda alacağınız 2-3 haftalık kursla bir antrenörlük belgesi alarak resmiyete dökmeniz mümkün. Sporu da para kazandıran hobiler listesine ekleyebiliriz.

Yemek yaparak para kazanmak

yemek-yaparak-para-kazanmak

Para kazandıran hobiler arasında yemek yapmamayı saymamak olmaz.
Yemeklerle aranız iyi mi? O zaman neden bunu gelir kaynağı olarak kullanmıyorsunuz? Çevrenizde çalışan birçok aile mevcut. Onlar için de yemek pişirmeyi önerebilirsiniz. Ya da cafe&restoranlarla anlaşarak evde hazırladığınız mantı, tatlı vb ürünleri satabilirsiniz.

Bunlarla uğraşmak zor mu geldi? O zaman bir blog açıp tariflerinizi burada yayınlayın. Sosyal medyada da desteklemeyi unutmayın. Para kazandıran hobiler arasında lezzetli bir alternatif.

Dikiş Dikerek Para Kazanmak

Para kazandıran hobiler listemize geleneksel bir fikirle devam ediyoruz. Eskiden beri birçok insan dikiş dikerek ek gelir elde ediyor. Son zamanlarda el dikişi çok tercih edilmese de birçok insan hobi olarak bunu devam ettiriyor. Hobilerden para kazanmak isteyenler için dikiş becerilerini kullanmak hala geçerli bir yöntem. Bu yüzden büyük markalar yerine butik tasarımlar yapan küçük dükkanlar daha çok ilgi çekiyor. Birçok insan herkesin üzerinde olan kıyafetler yerine daha orijinal ürünler istiyor. O zaman işbaşına!

Bu videoyu çok sevdik çünkü oldukça basit ama potansiyelli dikiş fikirleri paylaşıyorlar.

Moda gözünüze güveniyorsanız ve eliniz yatkınsa evde yapacağınız elbise & çantaları satarak para kazanabilirsiniz. Bu ürünleri sosyal medyada paylaşmayı da unutmayın. Evde hobi ile para kazanma yolunda önemli bir adım attınız:)

Tasarım Yaparak Para Kazanmak

Eğer tasarım programlarıyla aranız iyiyse ve gözünüze de güveniyorsanız, basit tasarım işleriyle para kazanmayı deneyebilirsiniz. Para kazandıran hobiler arasında benim en sevdiğim konulardan biri grafik tasarım. Tabii ki büyük çaplı tasarım işlerinden bahsetmiyoruz. Ama yakınlarınızın davetiyleri, mahallenizdeki dükkanların ihtiyaç duyduğu tasarımları yapmayı deneyebilirsiniz. Ya da kendi zevkiniz için yapacağınız tişört tasarımlarını, tasarım siteleri üzerinden satmayı deneyebilirsiniz.

Hobilerden para kazanmak isteyen tanıdıklarınızla yazımızı paylaşmayı unutmayın. Para kazandıran hobiler listemize eklemeleriniz için bize yazın:)

Devamını Göster
Başa dön tuşu