reklam
Girişimcilik ve Kariyer

Para Kazandıran Hobiler Nelerdir? Evde Para Kazanmak

Para kazandıran hobiler ile evde para kazanmak isteyenler hayallerine bir adım daha yaklaşabilir! Dürüst olmak gerekirse çok az insan sevdiği şeyi yaparak para kazanabilecek kadar şanslı. Ama spor, müzik, resim, el işleri ile para kazanmak güzel olmaz mıydı? Elbette her hobi güzel. Ama en güzel hobiler para kazandıran hobiler dedik ve yeni hobi edinme isteğinizi artıracak bir hobi listesi hazırladık!

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:


Küçük bir hatırlatma, hobilerden para kazanmak için bazı durumlarda kazancınızı vergilendirmeniz gerekebilir. Bir hobiden para kazanmak istediğinizden, kazancınızın vergiden muaf olup olmadığını bir mali müşavire danışarak öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde başka yasal konular söz konusu olup olmadığını da araştırmanızda fayda var. O zaman para getiren hobiler nelermiş bakalım artık!

reklam

Müzikten para kazanmak

müzikten para kazanmak
Müzikten para kazanmak için audiojungle.com gibi sitelerden şarkılarınızı satabilirsiniz.

“Para kazanabileceğim hobiler arıyorum” diyenler için müzik ilk alternatiflerden biri. Birçok farklı para kazanma yolu sunduğu için müzik, para kazandıran hobiler arasında ilk sıralarda geliyor. Eğer bir enstrüman çalabiliyorsanız çok şanslısınız. Çünkü müziğinizle para kazanmak için birçok yol var. Bu yüzden müzik en çok para eden hobiler arasında yer alıyor. En basitinden ders verebilirsiniz. Bilginizi Udemy ve benzeri platformlara hazırlayacağınız kurslarla paraya çevirebilirsiniz. Ya da kendinize güveniyorsanız evinizin yakınındaki cafe ya da restoranlarda performans sergileyebilirsiniz. Hangi para kazandıran hobi bu kadar eğlenceli olabilir ki? Tabii pandemi döneminden sonra.

Bu yazımızda stok müzik yaparak yılda binlerce dolar kazanan müzisyenlerin yöntemlerini okuyabilirsiniz:
Müzikten Para Kazanmak

Freelance besteci olmak

Bestecilik, hobilerden para kazanmak isteyenler için iyi bir yöntem. Eğer kayıt programlarıyla aranız iyiyse ve besteciliğinize güveniyorsanız audiojungle.com gibi stok müzik siteleri için parçalar kaydederek de para kazanabilirsiniz. Hatta bu şekilde geçinen çok müzisyen var. Freelancer.com gibi siteler de müzikten para kazanmak isteyenler için ideal bir site. Bu platformlar üzerinden projelerine müzik arayan insanlarla da iletişime geçebilirsiniz. Hatta sırf bu yüzden müzik için evde para kazandıran hobiler arasında diyebiliriz.

Ek olarak ses efekti tasarımı da oldukça önemli bir konu. Ses dosyaları ile tasarım yaparak para kazanmak için bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Ses tasarımı da para getiren hobiler arasında sayılabilir.

Fotoğrafçılık ile para kazanmak

fotoğraf-çekerek-para-kazanmak
Fotoğraf çekerek para kazanmak son yıllarda oldukça popüler.

Fotoğrafçılık ek gelir kaynağına dönüştürebileceğiniz para kazandıran hobiler arasında. Sakın gözünüz korkmasın. Bu konuda para kazanmak için mutlaka isim yapmış bir fotoğraf sanatçısı olmanıza gerek yok. Küçük işlerle de para kazanmanız, ek gelir elde etme yolları bulmanız mümkün. Kendi çevremde kurumsal işine ek olarak haftasonları düğün & etkinlik fotoğrafçılığı yaparak para kazanan insanlar tanıyorum. Siz de şirket etkinliklerinde ya da düğün gibi organizasyonlarda fotoğrafçılık yapabilirsiniz. Bilgi seviyenizin yeterli olduğunu düşünüyorsanız, Udemy ve benzeri platformlarda kurslar hazırlamanız da mümkün. Bu anlamıyla etkili bir para kazandıran hobi diyebiliriz fotoğrafçılık için.

reklam

Fotoğrafçılığın para kazandıran hobiler arasında öne çıkmasının birçok sebebi var. Mesela bugünlerde birçok mekan sosyal medya hesapları için şık ürün fotoğraflarına ihtiyaç duyuyor. Küçük mekanlarla iletişime geçip onların fotoğraflarını çekmeyi önerebilirsiniz. Fotoğrafçılık gibi para getiren hobiler sayesinde bu şekilde bir çevre de edinebilirsiniz.

Ya da müzikte olduğu gibi shutterstock.com gibi stok fotoğraf arşivine çektiğiniz fotoğrafları yüklemeye başlayabilirsiniz. Bunun dışında daha farklı kariyer fikirleri para kazanma planı yapan fotoğrafçıları bekliyor. Aşağıdaki yazımızda bunları görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

Yazarak Para Kazanmak

para-kazandiran-hobiler-yazarak-para-kazanmak
İçerik yazarak para kazanmak son yıllarda birçok insanın uyguladığı bir yöntem.
Yazmak Para Kazandıran Hobiler Arasında En Hızlı Uygulanabilen Yöntem

Para kazandıran hobiler arasında, yazmak herkesin ilgisini çeken bir yöntem. Çünkü internet üzerinde birçok içerik mevcut. Bu içerikleri kimler yayına hazırlıyor? Tabii ki yazarlar. Youtube videolarından bizim gibi bloglara kadar birçok içerik üreticisi freelance yazarlara ihtiyaç duyuyor. İçerik yazarak para kazanmak için bu işleri yapabilirsiniz. Kaleminizin kuvvetli olduğunu düşünüyorsanız hemen yazmaya başlayın:) Üstelik evde hobi ile para kazanma fikirleri arasında yazmak en keyiflilerinden biri. freelancer.com, armut.com gibi sitelerde birçok yazar ilanı mevcut. Bu ilan siteleriyle siz de bir para kazandıran hobi sahibi olabilirsiniz. Ya da sevdiğiniz takip ettiğiniz blogların yazar ilanlarını takip edin.

Spordan para kazanmak

spor-yaparak-para-kazanmak
Spor ile para kazanmak için eğitmen sertifikası alabilirsiniz.
Spor Yaparak Para Kazanmak Güzel Olmaz mıydı?

Birçoğumuz sporu seviyoruz. Peki kaçımız bu şekilde spor yaparak para kazanma fırsatını düşünüyor? Aslında spor da aslında para kazandıran hobiler arasında önemli bir yere sahip. Eğer spor yaşam tarzınızın önemli bir bölümünü oluşturuyorsa, kişisel antrenörlük yaparak ek gelir elde edebilirsiniz. Bu işi yaparken mutlaka ama mutlaka resmi bir serftifikanız olması gerektiğini unutmayın. Bunu da ilgili olduğunuz spor dalının resmi federasyonunda alacağınız 2-3 haftalık kursla bir antrenörlük belgesi alarak resmiyete dökmeniz mümkün. Sporu da para kazandıran hobiler listesine ekleyebiliriz.

Reklam

Aslında hali hazırda bir işiniz olabilir. Yine de spor üzerine kariyer fikirleri para kazanma için bir ek gelir fırsatı oluşturabilir. Ek gelir elde etme yolları arıyor ve sporu seviyorsanız, bu seçeneği değerlendirmenin vakti gelmiş olabilir. Spor yaparak para kazanma fikrine ısındıysanız, size nasıl fitness eğitmeni olabileceğinize dair bu yazıyı öneririz.

İlginizi çekebilir: Ücretsiz Spor Uygulamaları

Mutfaktaki Hobilerden Para Kazanmak

yemek-yaparak-para-kazanmak

Para kazandıran hobiler arasında yemek yapmamayı saymamak olmaz.
Yemeklerle aranız iyi mi? O zaman neden bunu gelir kaynağı olarak kullanmıyorsunuz? Çevrenizde çalışan birçok aile mevcut. Onlar için de yemek pişirmeyi önerebilirsiniz. Ya da cafe&restoranlarla anlaşarak evde hazırladığınız mantı, tatlı vb ürünleri satabilirsiniz. Bu yüzden evde para kazandıran hobiler arasında yemek yapmayı ayrı bir yere koyuyoruz. Üstelik evde hobi ile para kazanma girişiminiz aynı zamanda el becerinize hayranlık gösterenlerin sayısını artırmaya başlayacak.

Bunlarla uğraşmak zor mu geldi? O zaman bir blog açıp tariflerinizi burada yayınlayın. Sosyal medyada da desteklemeyi unutmayın. Para kazandıran hobiler arasında lezzetli bir alternatifimiz var.

Aynı zamanda özel günlerde siparişle tatlı vb ürünler üreten birçok insan da söz konusu. Evde hamur işleri yaparak para kazanmak isteyenler genelde bu tarz siparişleri tamamlıyor. Zaten iyi bildiğiniz bir hobiden para kazanmak keyifli olmaz mıydı?

reklam

Dikiş ve Benzeri Hobilerden Para Kazanmak

Para kazandıran hobiler listemize geleneksel bir fikirle devam ediyoruz. Eskiden beri birçok insan dikiş dikerek ek gelir elde ediyor. Son zamanlarda el dikişi çok tercih edilmese de birçok insan hobi olarak bunu devam ettiriyor. Hobilerden para kazanmak isteyenler için dikiş becerilerini kullanmak hala geçerli bir yöntem. Bu yüzden büyük markalar yerine butik tasarımlar yapan küçük dükkanlar daha çok ilgi çekiyor. Birçok insan herkesin üzerinde olan kıyafetler yerine daha orijinal ürünler istiyor. O zaman işbaşına! Evde para kazandıran hobiler arasında en keyiflilerinden biri karşınızda.

Evde dikiş dikerek para kazanmak fikir olarak eskide kalmış gibi görünse de, yeni neslin benimsediği bir para kazandıran hobi çalışması diyebiliriz. Özellikle yeni jenerasyonda hem para kazanma yolu olarak hem de ek gelir elde etme yolları arasında dikiş dikmek giderek popülerşeliyor. Mesela etsy gibi platformlar dikiş dikerek ya da evde para kazandıran el işleri, ile satış yapmak isteyenler için oldukça ilgi gören bir platform. Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından Ticimax’ın bu rehberiyle Etsy’de nasıl para kazanılır görebilirsiniz.

Mesela bu videoyu çok sevdik çünkü oldukça basit ama potansiyelli dikiş fikirleri paylaşıyorlar. Kendinize özgü bir tarzla dikiş dikerek ve tasarım yaparak para kazanmak için bakabilirsiniz.

Moda gözünüze güveniyorsanız ve eliniz yatkınsa evde yapacağınız elbise & çantaları satarak para kazanabilirsiniz. Bu ürünleri sosyal medyada paylaşmayı da unutmayın. Evde hobi ile para kazanma yolunda önemli bir adım attınız:) O zaman para kazandıran hobiler yazımıza devam edelim.

Tasarım Yaparak Para Kazanmak

Eğer tasarım programlarıyla aranız iyiyse ve gözünüze de güveniyorsanız, tasarım yaparak para kazanmak tam size göre. Para kazandıran hobiler arasında benim en sevdiğim konulardan biri grafik tasarım. Tabii ki büyük çaplı tasarım işlerinden bahsetmiyoruz. Ama yakınlarınızın davetiyleri, mahallenizdeki dükkanların ihtiyaç duyduğu tasarımları yapmayı deneyebilirsiniz. Ya da kendi zevkiniz için yapacağınız tişört tasarımlarını, tasarım siteleri üzerinden satmayı deneyebilirsiniz. Size profesyonel bir meslek kazandırabilecek bir hobiden para kazanmak oldukça keyifli.

Para Kazandıran Hobiler Edinmek İçin Ne Yapmalıyım?

Büyük şehirlerde yaşıyorsanız, belediyelerin ücretsiz kurslarında çeşitli konularda kendinizi geliştirebilirsiniz. Mesela İstanbul’da İsmek bu konuda size oldukça fayda sağlayabilir. Ya da çeşitli alanlarda Udemy kurslarına bakabilirsiniz. Sizin için derlediğimiz ücretsiz udemy kursları listemize mutlaka göz atın!

reklam

Para kazanabileceğim hobiler arıyorum diyen arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Szin için popüler gelir getiren hobiler üzerine bir liste derlemeye çalıştık. Hobilerden para kazanmak isteyen tanıdıklarınızla yazımızı paylaşmayı unutmayın. Para kazandıran hobiler listemize eklemeleriniz için bize yazın:)

reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: