Girişimcilik ve Kariyer

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

Fotoğraf çekerek para kazanmak, hobilerden para kazanmak isteyenlerin hayali. Bu konuda fotoğrafçıların uyguladığı yöntemlerin bazılarını derledik:

 1. Stok fotoğraf satarak para kazanmak

 2. Düğün ve etkinlik fotoğrafçılığı

 3. Fotoğraf dersi vererek para kazanmak

 4. Sosyal medya üzerinden fotoğraf grupları kurmak

 5. Fotoğraf gezileri

 6. Crowdsourcing

 7. Fotoğraf yarışmalarına katılmak

 8. Küçük işletmelerin fotoğraflarını çekerek para kazanmak

 9. Doğum fotoğrafçılığıFotoğraf çekerek para kazanmak mümkün mü?

“Sevdiğimiz işi yaparak nasıl para kazanılır” deyince birçok insanın aklına bunun ne kadar imkansız olduğu geliyor. Oysa bu sanıldığı kadar zor değil. Kendi halinde bir fotoğraf meraklısı olarak da kazanç elde edebilirsiniz. Önemli olan para kazanmak için kriterlerimizi gerçekçi tutmak:) Para kazandıran hobiler üzerine daha önce bir liste hazırlamıştık. Şimdi tüm bu alanlar için detaylı bir dosya hazırlamaya karar verdik. Listemize de ilk sıradan başlıyoruz insanlar fotoğraflardan nasıl para kazanıyor?

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: hobilerden para kazanmak mümkün mü?

1. Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Çektiğiniz fotoğrafları dünyanın dört bir yanında reklam ajansları, gazete ve dergilerde, bloglarda kullanılması hoşunuza gider mi? Eğer bu sizi heyecanlandırdıysa dinleyin. Profesyonel fotoğrafçılar dışında birçok amatör fotoğrafçı hobi olarak çektiği fotoğrafları stok fotoğraf siteleri üzerinden satıyor. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak isteyenler için TeknoSeyir’in böyle kapsamlı bir video rehberi de var:

Stok fotoğraf nedir?

Stok fotoğraf arşivleri, binlerce profesyonel fotoğrafçıdan gelen görselleri derleyen, lisanslayan ve fotoğrafa ihtiyaç duyan tasarımcılara, reklam ve medya kuruluşlarına ya da bireysel kullanıcılara satış yapan arşivlerdir. Fotoğrafçılar eserlerini bu arşivlere yükler, bir komisyon karşılığında bu platformlar üzerinden satışı gerçekleştirilir ve para kazanır. Stok fotoğraf siteleri, fotoğrafa ihtiyacı olan milyonlarca kullanıcının profesyonel fotoğrafçılara kolayca ulaşabileceği bir platform sunduğu için oldukça caziptir. Stok fotoğrafçılık dünyada oldukça popüler bir gelir kaynağı.

Stok fotoğrafçılık için neler gerekli?

Stok fotoğraflar profesyonel amaçlarla kullanıldığı için kaliteli fotoğraflar çekmek önemli. Bu da belli fotoğraf teknikleri konusunda bilgi sahibi olmayı gerektiriyor. Genellikle fotoğrafçılar belli kategorilerde ya da birkaç kategoride yoğunlaşıyor. Ürün fotoğrafları, doğa fotoğrafları, portre fotoğrafları, belli sektörlere yönelik tematik fotoğraflar gibi birçok alan söz konusu. Bunun için hem fotoğrafçılık tekniklerine hem de ışık seçimi, lens seçimi, fotoğraf makinesi seçimi gibi teknik konulara odaklanmak önemli. Bu konularda online kurslar bulabileceğiniz gibi, birebir fotoğraf dersi almak istiyorum da diyebilirsiniz. Bu becerilerin yanında gerekli temel ekipmanlara da sahip olmalısınız. Birçok insan fotoğrafçılığı düşük maliyetli iş fikirleri arasında görüyor ama gerçek sanıldığı gibi olmayabilir. Kaliteli fotoğraflar çekmek için gereken fotoğraf makinesi fiyatları oldukça yüksek olabilir. Makine seçimi için bu videoyu epey ilgi çekici bulduk: Fotoğraf çekerek para kazanmak isteyenler için makine seçimi

Birçok profesyonel fotoğrafçı, fotoğraf makinesi dışında trendleri doğru anlama becerisini de kullanarak para kazanıyor. İhtiyaçları doğru anlayabilmek bu sektörde çok önemli.

shutterstock para kazanma isteğiyle fotoğrafçıların ilk uğradığı adreslerden biri.

Kimler stok fotoğrafçılık ile para kazanıyor? Stok fotoğrafçılık para kazandırır mı?

Farklı alanlarda çalışan birçok profesyonel fotoğrafçı ek gelir kaynağı olarak fırsat buldukça stok fotoğraf sitelerine de fotoğraf yükleyip para kazanıyor. Bunun dışında profesyonel olmayıp hobi amaçlı çektikleri yüksek kaliteli fotoğrafları paylaşan amatör fotoğrafçılar da söz konusu. Hatta bazıları zaman içinde bunu mesleğe dönüştürüyor. Sayıları az olsa da bazı fotoğrafçılar sadece stok fotoğraf çekerek bir kazanç kapısı oluşturmuş durumda.Hobi amaçlı başladı milyoner oldu: Yuri Arcurs

Yuri Arcurs wikipedia’da yazdığına göre dünyanın en çok kazanan stok fotoğrafçılarından biri. Kendisi hakkında çok az röportaj ve haber olmasına rağmen 2012 yılında 600.000’in üzerinde fotoğraf satışı yaptığını açıklamış. Buradan yola çıkarak milyonlara ulaşan bir gelir yakaladığı tahmin ediliyor. İlginç olansa Yuri hiçbir fotoğraf eğitimi almamış. Üniversite yıllarında hobi olarak bir fotoğraf makinesi almış. Sonra hobi amaçlı çektiği fotoğrafları stok siteleri üzerinden satmaya niyetlenmiş. Zaman içinde bunu kazançlı bir gelir kaynağına çevirmiş. Bu tabii ki oldukça uç bir örnek. Ama ek gelir olarak bile iyi rakamlar kazanan fotoğrafçılar var. Mesela bu videodaki fotoğrafçı ayda 600 dolar kazandığını söylüyor.

İnternet üzerinden fotoğraf satmak için yüzlerce site uygulama ve site var. Shutterstock para kazanma hayali kuran fotoğrafçıların aklına gelen ilk platform. Ama bunun gibi onlarca stock sitesi mevcut. Ama bize göre en popülerlerini listeledik. Bilgi almak istiyorsanız bu sitelere bakabilirsiniz:

 • adobestock
 • shutterstock
 • istock
 • 500px
 • alamy
 • stocksy
 • photodune
 • eyem

Aman dikkat, bazı siteler başka sitelerde stok fotoğraflar ile para kazanmak için izin vermiyor. Yani bir sitede yüklediğinizi başka bir siteye koyamıyorsunuz. Bazı siteler bu konuda daha esnek.

Stok fotoğrafçılık ile para kazanmak için belli taktikler var. Bunun için YouTube’da basit bir aramayla onlarca içerik bulabilirsiniz.2. Düğün ve Etkinlik Fotoğrafçılığı

düğün fotoğrafçısı olmak için düğün fotoğrafları çekmeye çevrenizden başlayabilirsiniz.

Eğer gittiğiniz her ortamda fotoğraf çektirmek istendiği zaman fotoğraf makineleri size uzatılıyorsa, belki de fotoğraf yeteneğiniz oldukça iyidir. Çevremde bazı arkadaşlarım mesleklerinin yanında boş zamanlarında, ayda 1-2 kez düğün ya da şirket etkinlikleri gibi organizasyonlarda fotoğrafçılık yaparak ek gelir elde ediyor. Eğer kendinize güveniyorsanız, önce çevrenizdeki arkadaşlarınızın etkinliklerinde kendinizi gösterebilirsiniz. Bir sosyal medya hesabıyla da online portfolyo sahibi olabilirsiniz.

Fotoğraf çekerek para kazanmak istiyorum: Nasıl düğün fotoğrafçısı olunur?

Düğün fotoğrafçısı olmak bir fotoğraf makinesi alıp hemen başlanaca kadar gibi görünebilir. Ama güzel düğün fotoğrafları çekmek için belli konularda tecrübeli olmak gerekiyor. Fotoğraf makinesi kendi kendine çekmiyor ne yazık ki. Mesela iyi fotoğraf çekmek için ışık bu konuların başında geliyor. Ayrıca düğün fotoğrafçıları çiftle uzun süre vakit geçirdikleri için iletişim becerilerini de kullanmak durumunda.Düğün fotoğrafçısı olmak isteyenler genelde bu işe yakınlarının düğün fotoğraflarını çekerek başlıyor. Kaliteli ve güzel fotoğraflar çektiğinizde birçok insan doğal olarak bunları çeken fotoğrafçıyı takip ediyor ve onunla çalışmak istiyor.

Bu konuda kendini geliştirmek isteyenler profesyonel bir fotoğrafçıdan akıl hocası olmasını isteyebilir. Ona yardımcı olarak teknikleri öğrenebilir. Bu işi meslek olarak yapan profesyonel fotoğrafçılar kadar ek iş amacıyla yapan amatör fotoğrafçılar da var.

Düğün fotoğrafçıları ne kadar kazanıyor?

Bu konu tamamen fotoğrafçının insiyatifinde. Elbette fotoğrafların kalitesi, fotoğrafçının portfolyosu kazancı değiştiren etkenler. Biz de bir düğün fotoğrafçısı ne kadar diye merak ettik. Dugun.com’da yaptığımız kısa bir araştırmayla gördük ki birçok profesyonel düğün fotoğrafçısı 1000-1500 TL’den başlayan paketler sunuyor. Burada siz de görebilirsiniz.

3. Fotoğraf Dersi Vermek

Yeteneklerimizi paylaşmak, kendinizi bir alanda geliştirmenin bir diğer yolu. Peki bunu yaparken neden para kazanmayalım? Google’da “fotoğraf çekmek istiyorum” diye binlerce arama yapılıyor. Birçok insan bu konuda yetkinliğinize inanıyor ve etrafında ders almak isteyecek insanlar buluyor. Google’da yapacağınız “fotoğraf dersi ücretleri” gibi basit bir aramayla bile onlarca farklı eğitmen görebilirsiniz.

4. Online Bir Kurs Açmak

Fotoğraf çekerek para kazanmak isteyenler için, online fotoğraf kursları aynı zamanda kişisel bir reklam alanı.

Bazı fotoğraf eğitmenleri, fotoğraf derslerinin yanında Udemy gibi platformlar üzerinde de kendi fotoğrafçılık kursunu satıyor. Bu kurslar hem onlara ek gelir sağlıyor. Hem de birebir fotoğraf dersi almak isteyenlere ulaşmak için bir reklam mecrası.

5. Sosyal Medya Üzerinde Bir Fotoğraf Grubu Oluşturmak

Birçok profesyonel ve amatör fotoğrafçı sosyal medyanın avantajları sayesinde iş buluyor.

Instagram’da ya da Facebook’ta birçok fotoğraf grubu görmüşsünüzdür. Birçok farklı fotoğrafçının eserlerini onların izniyle paylaşan bu gruplar aynı zamanda grup yöneticileri için potansiyel bir reklam alanı sağlıyor. Fotoğraf makineleri, fotoğraf teknikleri ya da fotoğraf paylaşımları üzerine bir sosyal medya üzerinde onlarca farklı sayfa bulmak mümkün. Yine de her sayfa kendi kitlesini oluşturuyor.

Bu hem fotoğrafçılıkla ilgilenenler için bir network imkanı sunuyor hem de bilgi paylaşım imkanı.

6. Fotoğraf Gezileri, Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak için En Eğlenceli Yol

fotoğraf turları hem kazançlı hem de eğlenceli bir etkinlik olarak görülüyor.

Birçok fotoğraf eğitmeni özel turlar düzenliyor. Güzel kareler yakalayabilecekleri tarihi ya da doğal güzellikleriyle meşhur bölgelerde hem bu alanı tanıtarak hem de ideal fotoğraf noktalarını gezdirerek ek gelir elde ediyor. Eğer organizasyon becerilerinize güveniyorsanız bu tarz organizasyonlara başlamayı düşünebilirsiniz. Ya da Airbnb gibi platformlar üzerinden ülkemize gelen turistlere özel fotoğraf turları düzenlemeniz mümkün. Experiences bölümü altında istanbul’da fotoğraf turu düzenleyen fotoğrafçılar size ilham verebilir. Linke tıklayarak örnekleri görebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi birçok girişimci hem gezerek hem de fotoğraf çekerek para kazanmak için oldukça ilginç yöntemler buluyor.7. CrowdSourcing

Artık birçok internet sitesi, projeleri için fotoğrafçı arayan markalar için yarışmalar açıyor. Markalar en beğendikleri projeyi satın alıyor. Smartshoot gibi siteler sizin için bir başlangıç olabilir. Fotoğraf çekerek para kazanmak isteyenler için ilginç ama bir yanda da zorlu bir yol.

8. Fotoğraf Yarışmaları

fotoğraf yarışmaları maddi kazançların yanında şöhret kazanmak için de faydalı olabilir. Birçok vakıf, belediye, dernek, üniversite vb. fotoğraf yarışmaları düzenliyor ve para ödülleri veriyor. Bu yarışmaları takip etmek, hem hobinizde daha aktif olmanızı hem de başarılarınızla ödüllendirilmenizi sağlayabilir. Bu kategoride yarışan fotoğraflar fotoğraf çekerek para kazanmak amacıyla yapılmasa da bazı yarışmaların ödülleri oldukça yüksek.

Küçük İşletmelere Fotoğraf Çekerek Para Kazanma

Birçok işletme fotoğraf çekerek para kazanmak isteyenler için bir gelir kaynağı olabiliyor.

Birçok cafe, dükkan, restoran, butik vb. sosyal medyada artık daha aktif. Müşterilerine bu mecralardan ulaşıyor. Tabii bu alanlarda aktif olmak için de mekanlarının ve ürünlerinin güzel fotoğraflarına ihtiyaç duyuyor. Mekanın adı aratıldığı zaman google görseller sayfasında nasıl göründüğü önemli 🙂 Bu iş alanında faaliyet gösteren fotoğrafçılar tam da bu ihtiyaçı karşılayarak ek gelir elde ediyor.

Mekan fotoğrafları çeken fotoğrafçılar ne kadar kazanır?

Bu konuda net bir kriter yok. Fotoğrafçılar portfolyolarına, iş kalitelerine, işin büyüklüğüne göre kendi fiyatlarını belirliyor. Birçok fotoğrafçı müşterilerine ulaşmak için wordpress ya da wix gibi kolay kullanılan içerik yönetim sistemleri sayesinde kendi tanıtım sayfalarını oluşturuyor. Hem işlerini sergiliyor hem de yeni fotoğraf projeleri alıyor.10) Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığı

Doğum fotoğrafçılığı bazı ailelerin yadırgadığı bir konu olsa da bu anları ölümsüzleştirmek isteyen ailelerin önemsediği bir konu.

Doğum fotoğrafçısı nasıl olunur?

Bir doğum fotoğrafçısı ailenin en özel anlarını paylaştığı için bu iş fikri kadın fotoğrafçılar için daha kolay iş bulabilecekleri bir alan sayılabilir. Hassas bir süreç olduğu için aileler güvendiği insanlarla çalışmak ister. Bu nedenle birçok fotoğrafçı bu işe çevresinden başlıyor. Ailelerin bu özel anında fotoğraf çekerek para kazanmak diğer yöntemlere göre biraz daha zorlu ve psikolojik olarak da hazır olunması gereken bir beceri gibi görünüyor.

Aynı şekilde aileler çocuklarının da fotoğraflarını ölümsüzleştirmek istiyor. Bu konuda da çocuklarla iyi iletişim oldukça önemli bir meziyet.

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak için Yollar Çeşit Çeşit

Gördüğünüz gibi fotoğrafçılıktan para kazanmak için birçok yol var:) Fotoğrafçılık ile para kazanmak isteyenler için küçük bir hatırlatma da yapalım. para kazandığınız zaman gelirinizi vergilendirmeniz gerekebilir. Bu gözünüzü korkutmasın, artık şahıs şirketi kurmak çok kolay. Ya da şirket kurmadan gider pusulası alternatifini araştırabilirsiniz. Detaylı bilgi için bir mali müşavire danışmakta fayda var.

Instagram ve Facebook sayfalarımızı takip ederek yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz. Fotoğraf çekerek para kazanmak başlıklı bu yazımızı paylaşmayı unutmayın:)

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: