reklam
Girişimcilik ve Kariyerİşte BütçeÖne Çıkanlar

Kadınların Çalışma Oranı Ev Bütçesini Nasıl Etkiliyor?

TUİK istatistiklerine göre Türkiye’de 10 milyonun üzerinde kadın, çalışma hayatının dışında. Bunun en büyük sebebi olarak da “ev işlerini” gösteriyorlar. Türkiye’de çalışma çağındaki kadınların çalışma oranı ise yaklaşık %34 civarında. Yani her 10 kadından sadece 3’ü ev bütçesine katkı sağlıyor. Peki çalışan kadınların ev bütçesine ve kendilerine katkıları nasıl oluyor? Kadınların iş hayatına katılma ya da katılmama sebeplerini neler etkiliyor? Gelin birlikte inceleyelim.

1. Kadınların çalışma oranı arttıkça, özgüvenleri artıyor.

Kendi parasını kazanmanın insanları daha özgüvenli hale getirdiği bir gerçek. Bu sebeple kadınların da ekonomik hayata katılmaları oldukça önemli. Bu sadece kendileri için değil yetiştirecekleri çocuklar için de oldukça önemli bir motivasyon sağlar.reklam

2. Kadınların çalışma oranı, ailenin refahını da etkiliyor.

Ülkemizde birçok kadın iş hayatına katılmayı tercih etmiyor, ya da çeşitli sebeplerle vazgeçmek zorunda kalıyor. Bu durumda ortalama 4 kişilik bir ailenin tüm geliri çalışan tek erkeğe bağlı kalıyor. Ailenin ekonomik durumunun bozulması, aile hayatını da olumsuz etkiliyor. Oysa “babanın” asgari ücretle çalıştığını düşünelim. Kadının da aynı şekilde asgari ücretle çalışmaya başlaması evin gelirini bir anda 2 katına çıkarıyor. Üstelik evin yükü eşit paylaşılmış oluyor.

3. Kadınların çalışma oranının artması evdeki sorumlulukları da paylaşmayı öğretiyor.

Özellikle evli kadınların çalışmama sebeplerinin başında “ev işleri” geliyor. Oysa ideal bir evililikte ev işlerinin de taraflar arasında paylaşılması önemli. Bu konuda erkeklerin daha fazla sorumluluk alması gerekiyor.4. Çalışan kadınlar paranın değerini daha iyi anlıyor.

Sadece kadınların değil, genç yaştan itibaren çalışma hayatında olan ve kendi ekonomilerini yöneten herkes paranın anlamını daha iyi kavrıyor. Harcamalarını daha dikkatli yönetiyor. Bir aile kurduğu zaman da bütçesini daha iyi idare ediyor.

5. Çocuklar için örnek bir anne

Çalışan bir anne, çocukları için de bir rol model oluşturur. Emek vermenin, üretmenin, kendini geliştirmenin önemini gören çocuklar, kendilerini de bu şekilde yetiştirir.

reklam6. Çalışan anne olmak

Birçok kadın için “anne olmak” çalışma hayatının da bitmesi anlamına geliyor. Oysa çocuk sahibi olmak, ailenin en çok paraya ihtiyaç duyduğu dönem. Tabii ki birçok anne çocuğuyla vakit geçirmek ister. o büyürken yanında olmak isteyebilir. Bu yüzden en azından öncesinde çocuk masrafları için bütçe oluşturmak adına kadınların çalışması katkı sağlayabilir. Üstelik annelik döneminde de önceki kariyerini evden çalışabileceği bir şekilde sürdürmenin de yollarını bulabilir. Freelance ekonomisi artık daha fazla gündemde.

İlginizi çekebilir: Hobilerden Para Kazanmak İçin 7 Yol

7. Kadınların çalışma oranı arttıkça ev bütçesi rahatlıyor. (erkekler kabul etmese de!)

Bir kadının kendi parasını kazanması ve bir evin geçimine katkı sağlaması oldukça önemli. Sadece evli değil, bekar ama ailesiyle yaşayan kadınların da çalışması ve ev bütçesine katkı sağlaması ev bütçesini elbette olumlu etkiliyor. Ne yazık ki ülkemizde bu konuda negatif bir algı söz konusu. Ama bu pozitif katkıyı göz ardı etmemek gerek.

Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın.Reklam

reklam
Başa dön tuşu