reklam
Girişimcilik ve Kariyer

İş Hayatında Kadın: Sayılarla Kadınların İş Hayatındaki Yeri

Türkiye’de kadınların iş hayatına katılma oranı Avrupa ülkelerinin oldukça gerisinde kalıyor. Kadınların çalışmama nedenleri arasında kültürel, sağlık, ailevi sebepler gibi birçok madde var. Ama en büyük oranı “ev işleri” oluşturuyor. Kadınlar için iş hayatn ne yazık ki o kadar da parıltılı değil. Gelin Türkiye’de iş hayatında kadın ne ifade ediyor birlikte görelim.

İş hayatında kadın çalışanlar daha az kazanıyor. Aynı işi yapsalar bile!

TUİK verilerine göre Türkiye’de kadınlar erkek meslektaşlarına göre yaklaşık %20 oranında daha az kazanıyor. Eğitim durumu da çok belirgin bir farklılık göstermiyor. İlkokul mezunu da, üniversite mezunu da iş hayatında ücret eşitsizliği yaşayabiliyor.

Kadınların çalışma oranı Avrupa’nın gerisinde

iş hayatında kadın

Türkiye’de çalışma çağındaki kadınların sadece yaklaşık %30’u iş hayatında aktif rol alıyor. Oysa bu oran Avrupa ülkelerinde %60 civarında. Kadınlar çalışmama sebepleri arasında ilk sırada “ev işlerinin yoğunluğunu” gösteriyor. Bunu aile ve kültürel sebepler takip ediyor.

reklam

ilginizi çekebilir: Kadınlar Neden Çalışmalı?Kadın girişimci oranı yükselişte

Kagider’in araştırmasına göre kadın girişimci oranları yükselişte. Avrupa girişimcilik endeksine göre Türkiye 48 Avrupa ülkesi arasında kadın girişimciliği bakımından 15. sırada. Kadın girişimciler genellikle 1-5 kişi arasında çalışanı olan işletmeler kuruyor.

Kadın girişimciler uluslararası düşünüyor

Türkiye’deki kadınlar tarafından kurulan işletmelerin ülke sınırıları dışında da faaliyet gösteriyor. Her 3 şirketten 1’i yurt dışında da iş sürdürüyor. Bu da oldukça vizyoner kadın girişimcilerimiz olduğunu gösteriyor.reklam

Yönetim katında kadına yer verilmiyor.

Birçok kurum yönetim kademesinde kadın çalışanlara daha az şans veriyor. Ülkemizde kadın yönetici oranı %15 civarında. Bu da cinsiyetler arasında fırsat eşitsizliği sorularını akıllara getiriyor.

Kadınlar iş hayatında birçok problem yaşıyor.

İş hayatında kadınlar daha fazla ayrımcılığa uğradığını düşünüyor. Aynı zamanda ev ve iş dengesinde de eşlerinden destek görmedikleri için zorluklar yaşıyorlar. Birçok işyerinin çocuklu çalışanlarına kolaylık tanımaması da kadınların yaşadığı bir diğer sorun arasında. Kadınların yaşadığı sorunlar konusunda bu yazıyı da okumanızı öneririz.

Yazımızı beğendiyseniz, sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki butonlarla sosyal medyada yazımızı paylaşabilirsiniz. Diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.Reklam

reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: