reklam
Girişimcilik ve KariyerÖne Çıkanlar

Dijital Pazarlama Stratejileri-İşinizi Büyütecek 5 Yöntem

Dijital pazarlama stratejileri sadece büyük şirketler için değil, küçük işletmeler için de muhteşem fırsatlar sunuyor. Oldukça verimli ve ekonomik yöntemlerle cironuzu ve satışlarınızı artırabileceğinizi biliyor musunuz? Üstelik bunun için çok büyük yatırımlara ihtiyacınız olmayabilir. Doğru yöntemlerle, sandığınızdan çok daha fazla verim alabilirsiniz. Ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, dijital pazarlama stratejileri bir kabusa dönebilir. O yüzden yeni başlayanlar için 5 temel dijital pazarlama yöntemini sıraladık.

1. Arama motoru optimizasyonu: SEO

Dijital pazarlama stratejilerinin belki de en önemli ve uzun vadeli adımı bu: Arama motoru optimizasyonu, yani SEO. Örneklerle anlatalım. Mesela Caddebostan Sahili’nde bir kahveciniz var. Mahallenizdeki insanlar dükkanınızı biliyor ve geliyor. Ama ya o bölgeyi bilmeyenler mesela turistler? Canları kahve istediğinde yapacakları ilk şey “Caddebostan kahve içilecek yerler” yazmak ve Google’da aratmak olacak değil mi? İşte bu arama sonucunda sizin ilk sıralarda çıkmanız yeni müşteri çekmenizi sağlar. Ya da civarda oturanlar kahve sipariş etmek istedi ve Google’da arattı. İşte SEO çalışmaları sizin Google aramalarında ilk sıralarda çıkmanıza yardımcı olur.

Hala başlamadıysanız SEO faaliyetlerine hemen başlayın. Bu konuda bir SEO danışmanıyla çalışmakta fayda var. Ama kendiniz öğrenmek isterseniz bu Udemy kursunu kesinlikle tavsiye ediyoruz.

reklam

2. Sosyal medyayı bilinçli kullanın

Dijital pazarlama stratejileri dendiğinde kulağa çok teknik konular var gibi gelebilir. Evet haksız sayılmazsınız. Ama bazen iyi bir dijital pazarlama planı aslında basit bir sosyal medya sayfası açmak kadar kolay olabilir. Twitter, Facebook, Instagram, Tiktok hatta Linkedin ve Youtube gibi platformlar tüketicilerinizle ve potansiyel müşterilerinizle samimi bir bağ kurmanıza yardımcı olabilir. Önemli olan doğru platformda, doğru iletişim dilini kurmak ve sektörünüzün izin verdiği ölçüde samimi olmak. Pazaryerlerinde satış yapanlar özellikle bunu unutmasın. Çünkü pazaryerinde tüketiciyle bağınız 0.

Bugün birçok yerel marka sadece sosyal medyanın gücüyle dünyaya açılabiliyor. Yeter ki doğru platformu ve iletişim dilini benimseyin. Doğru platform nedir? Örneğin Z kuşağının seveceği giyim ürünleri satıyorsanız, artık bir Tiktok hesabı açmalısınız! Eğer kurumsal danışmanlık veriyorsanız Linkedin’de var olmalısınız!

3. Bir websitenizin olması yetmez, mükemmel bir siteniz olmalı

Dijital pazarlama stratejileri listesine “web siteniz olmalı” yazmak komik gelebilir. Ama inanın birlikte çalıştığımız birçok firma, web sitelerini o kadar ihmal ediyor ki, ulaşabilecekleri binlerce müşteriyi kaçırıyorlar. Eğer 1. maddeyi yani SEO faaliyetlerini uygulamaya başladıysanız, zaten web sitenizi de elden geçirmeniz gerektiğini fark etmişsinizdir.

Başlıkta dediğimiz gibi birçok firma “web sitem var zaten” diye düşünüyor. Ama bir web sitesi yetmez, o web sitesi mükemmel olmalı! Bunun için en yeni UX tasarım ilkelerini uygulamalı, ziyaretçilerinizi kafaları karıştırmadan doğrudan satışa yönlendirebilmeli, Google aramalarında ilk sıralarda çıkmalı, sitenizin hızlı ve düzgün çalıştığından emin olmalı ve mobil cihazlarda kusursuz görünmesi için gerekli ayarlamaları yapmalısınız.

4. İyi içerikler üretin

Dijital pazarlama stratejileri arasında en yanlış anlaşılan konulardan biri de içerik üretimi olabilir. Bu çok önemli bir konu ve asla ezbere yapılmamalı. Maalesef içerik üretimi dendiğinde birçok marka bir blog açıp Google’da en çok aranan konularla ilgili yazılar yayınlıyor. Mesela İş Bankası’nın yayınladığı bu ilginç blog yazısı gibi. Bir banka neden metabolizma hızıyla ilgili bir yazı yayınlar ki? Ya da şunu soralım: Metabolizma hızıyla ilgili bir yazıyı bankadan dinlemek ister miyiz? Tabii ki hayır.

reklam

İyi içerik demek çok trafik çekmek demek değildir. Doğru trafik çeken içerik iyi içeriktir. Unutmayın, insanlar sayfanızı ziyaret etmek için Google’da arama yapmıyorlar. Bir ihtiyaçlarını gidermek için Google’da arama yapıyorlar. O ihtiyacın karşılığı sizde varsa, bununla ilgili içerik üretin ve iyi içerik üretin. Örneğin outdoor ayakabbılar satıyorsunuz. Ama daha çok ziyaretçi çekmek için sitenizde yüzme sporuyla ilgili içerikler de var. Yüzme sporuyla ilgili biri arama yaptığında sitenize geleceğini, hazır yazıyı okurken ayakkabılarınızı görüp alacağını düşünüyorsanız çok beklersiniz:) Çünkü yüzmeyle ilgili içerik arayan birisi, bir outdoor markasının sunduğu içerikten tatmin olmayacak ve siteye göz attıktan sonra 30 saniye içinde çıkacaktır. Bu durum da Google tarafından içeriğinizin zayıf olduğu algısını oluşturacak ve sizin Google sıralamanızı etkileyecek.

5-Email Pazarlamayı Önemseyin

Dijital pazarlama stratejileri arasına e-mail’i almamak olmaz. Evet 5. maddeye gelene kadar belki de aşırı teknik ve havalı yöntemler bekliyordunuz. Ama inanın bu 5 temel konuyu iyi uygulamak size fazlasıyla yetecektir. E-mail eskimiş görünebilir. Ama hala çok revaçta! Düşünün gün içinde mutlaka birkaç kez maillerimizi kontrol ediyoruz. İlgimizi çeken bir başlık ya da teklif gördüğümüzde merak edip bakıyoruz. O zaman müşterilerinize buradan ulaşmaya devam edin.

Hem bağınızı koparmamış olursunuz, hem de bedava!

Bu yazımızı da okuyun: Kurumsal E-Posta Nedir?

Umuyoruz dijital pazarlama stratejileri ile ilgili yazımızı beğenmişsinizdir! Paylaşmayı ve takip etmeyi unutmayın!

Reklam

reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: