Evde BütçeÖne Çıkanlar
Popüler

Para Harcamadan Yapılacak Aktiviteler-Evde 11 Öneri

Evde vakit geçirmek özellikle de uzun süre vakit geçirmek sıkıcı görünebilir. Ama bunun üstesinden gelmek çok kolay. Evde para harcamadan yapılacak aktiviteler saymakla bitmiyor. Bu dönemde evde vakit nasıl geçer diyorsanız, listemize bir göz atın:

1) Eski Oyunları Oynamak

Eskiden ne çok eğlenirdik. Sessiz sinema, isim şehir, bilgi yarışmaları! Aile ya da evde yaşayan arkadaşlarla para harcamadan yapılacak aktivitelerden. Bunların hepsi ücretsiz ve ailece keyifli vakit geçirebileceğimiz oyunlar. Bu arada telefonunuza indirebileceğiniz Bilgi Maratonu gibi oyunları evde sevdiklerinizle oynamayı deneyebilirsiniz.
iPhone için buradan, Android için buradan indirebilirsiniz.

Ya da bir defalık bir harcamayla kutu oyunları alıp ailece çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Mesela bu linkte bütçenize uygun binlerce seçenek bulmak mümkün.2) Eğitim Almak Evde Para Harcamadan Yapılacak Aktiviteler Arasında

Yaşam boyu öğrenmenin önemi üzerine bir yazı yayınlamıştık. Evde para harcamadan yapılacak aktiviteler arasında belki de en faydalısı farklı konularda eğitim almak. Bunun için ücretsiz kaynaklar bulabileceğiniz onlarca platform var. İsterseniz uygulama geliştirmeyi öğrenin, isterseniz grafik tasarım. Ya da sosyal medya yönetimi ya da dijital pazarlama… Bu hem kariyerinizde, hem de alternatif gelir kaynakları oluşturma çabanızda katkı sağlayabilecek bir adım.

3) Üniversiteye Yazılmak

Bazı üniversiteler ücretsiz kurslar hatta sertifika programları sunuyor. Evde para harcamadan yapılacak aktiviteler arıyorsanız, özellikle Stanford, MIT gibi global anlamda tanınan okulların bu içeriklerinden faydalanabilirsiniz. Transkriptinize kredi ekleme imkanı sunmuyor, ama en azından sertifika almanız ve bilginizi artırmanız için iyi bir fırsat. Edx ve Coursera‘da bu içerikleri bulmanız mümkün.4) Blog Yazmak

İlgi duyduğunuz bir konuda blog yazmak sandığınızdan daha keyifli olabilir. Kendimizden biliyoruz:) Mesela Wordpress ya da wix üzerinden ücretsiz paketleri seçerek içerik üretmeye başlayabilirsiniz. Yemek, oyun, spor, edebiyat, sinema… konu fark etmez. sizinle aynı zevkleri paylaşan insanlarla bir araya gelebilirsiniz. Evde vakit geçirmek için yapılacak şeyler arasında görünse de blog tutmak her zaman sürdürebileceğiniz keyifli bir aktivite.

5) Dil Öğrenmek Evde Para Harcamadan Yapılacak Aktiviteler İçinde En Faydalısı

Dil kursuna yazılmak pahalı gelebilir, bu aralar mümkün olmayabilir. Peki ücretsiz olarak temel seviyede bir dil öğrenebileceğinizi biliyor musunuz? Dilerseniz Duolingo gibi ücretsiz dil uygulamaları ile saniyeler içinde dil öğrenmeye başlayabilirsiniz. Ya da Udemy gibi platformlarda ücretsiz kursları takip edebilir ya da YouTube kanalları vasıtasıyla bir dil üzerine çalışabilirsiniz.

6) Kültür Turları Yapmak

Hadi bir ülke seçin, sonra o ülkenin yemek tariflerine bakın. Evdeki malzemeler ile yapabileceğiniz bir yemek seçin. Sofrayı donatın. İnternette o ülkeye dair müzikler ve görüntüler açarak akşam yemeğinde bir dünya turuna çıkın. Mesela bu akşam bolonez soslu bir makarnayla, italyan müzikleriyle bir italya turu fena olmaz. Ya da bir Antep sofrası kurabilirsiniz.Bugünlerde birçok müze de ücretsiz olarak gezilebiliyor. Mesela Louvre müzesini gezebilirsiniz. Yemekten sonra bir kültür turu fena olmaz değil mi?

7) Hikaye Anlatmak

Herkesin sosyal medya ve film kanallarına gömüldüğü bugünlerde aileler sohbet etmeyi unuttu. Halbuki karşılıklı hikayeler anlatmak ya da okumak evde para harcamadan yapılacak aktiviteler arasında belki de en keyiflisi. Hadi bir konu seçin. Karşılıklı sohbet edin. Siz anlatın aileniz dinlesin. Onlar anlatsın, siz dinleyin.

8) Piknik Yapmak

Salona bir örtü serin, yiyecekleri hazırlayın ve bütün aile sanki bir kırdaymış gibi keyif yapın. Aman mangal yakmayın:)

9) Dans Dersi AlmakHep istediğiniz fırsat ayağınıza geldi. Youtube’da onlarca dans eğitim videosu var. İsterseniz tek başınıza isterseniz eşinizle çift olarak bir dans eğitimini deneyin. Özellikler çiftler için para harcamadan yapılacak aktiviteler arasında oldukça eğlenceli bir öneri.

10) Konsere Gitmek

Eşinizle ya da gençler için Sevgiliyle para harcamadan yapılacak aktiviteler arasında konsere gitmek olduğunu biliyor muydunuz? Tamam tam olarak gitmek sayılmaz ama birlikte aynı anı paylaşmak keyifli. Youtube üzerinde sevdiğiniz sanatçının konserini açın, yanınızdaysa eşinizle, uzaktaysa sevgilinizle aynı anda izleyin. bu keyifli anı birlikte evde yaşayın.

11) Spora Başlamak

Evde ücretsiz spor yapabileceğiniz uygulamalarla formunuzu koruyabilirsiniz. Üstelik ücretsiz. Tabii ki kendinize ve sağlığınıza dikkat edin. Sakatlıklardan ya da rahatsızlıklardan korunmak için neler yapmanız gerektiğini iyi araştırın. Yaşınıza ve bünyenize uygun antrenmanlar seçin:)
Bu listede ücretsiz uygulamalar bulabilirsiniz.

Eğer yazımızı sevdiyseniz sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın. Önerileriniz varsa Instagram hesabımız ya da Facebook üzerinden bize iletebilirsiniz.
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: