reklam
EğitimKendine YatırımKişisel GelişimÖne Çıkanlar
Popüler

Yaşam Boyu Eğitim: Online Eğitim, Meslek Kursları, Sertifika Programları Bize Ne Kazandırır?

“Yaşam boyu eğitim” son yıllarda giderek popülerleşen bir kavram. Dünya artık çok hızlı değişiyor. İyi bir eğitim sadece mesleğimizi ve gelirimizi etkilemenin ötesinde yaşam tarzımıza da katlı sağlayabiliyor. Bu yüzden mesleki becerimizi, kişisel özelliklerimizi, donanımlarımızı da güncel tutmak zorundayız. Eskiden bir diploma sahibi olmak emekliliğe kadar yeterliydi. Oysa şimdi bir okul bitirdikten 10 yıl sonra kendini geliştirmeyenler, 30’lu yaşlarında mesleki anlamda oldukça geride kalabiliyor. Bu yüzden birçok platform online eğitim programlarıyla, meslek kursları ve sertifika programlarıyla bireyleri güncel tutmak için seçenekler sunuyor. Bu sadece mevcut mesleğiniz için olmak zorunda değil. Mesela yeni bir beceri edinmek, yeni nesli anlayan daha iyi bir ebeveyn olmak, daha sağlıklı bireyler olmak için de oldukça önemli.

Sadece para kazanmak için değil, zihinsel ve bedensel sağlığımız, kültürel birikimimiz ve günlük yaşantımız için de eğitim kavramı çok önemli. Bunlardan birinin eksikliği yaşam kalitemizi etkiliyor.

Yaşam boyu eğitim kavramı sadece online eğitim ile sınırlı değil. Bu sadece eğitim imkanlarını kolaylaştırdı. Kurslar, dergiler, yayınlar oldukça popüler. Ama biz online eğitim ağırlıklı olarak konuşacağız bu yazıda. Peki yaşam boyu eğitim bize neler kazandırıyor? Gelin birlikte inceleyelim.

1. Yaşam Boyu Eğitim Sizi Her Zaman Güncel Tutar

Henüz 2000’lerin başındayken bile herhangi bir konuda kaynağa ulaşmak oldukça zordu. Oysa bugün istediğiniz her konuda binlerce farklı kaynaktan yeni bilgiler edinmeniz mümkün. İsterseniz mesleğinizle ilgili yeni gelişmeleri takip edin. İsterseniz, yeni bir beceri ve dil öğrenerek kendinize ek gelir kaynakları oluşturun. Ya da yeni çıkan teknolojiler konusunda kendinizi donatın. Belki de çocuklarınızla iletişim kurmak isteyen bir ebeveynsiniz. Bunu da öğrenebilirsiniz.

reklam

İlgnizi çekebilir: Yeni Beceriler Öğrenmenizi Sağlayacak 10 Online Eğitim Platformu2. Yaşam Boyu Eğitim Felsefesiyle Yeni Bir Dil Öğrenmek Mümkün

Bir dil öğrenmek her zaman zor bir süreçtir. Bazı insanların bu konuda yatkınlığı olduğu doğru. Geri kalanlar için bu konu yorucu oluyor. Oysa dil öğrenmenin mesleki ve farklı konularda faydası büyük. Yaşam boyu eğitim felsefesiyle hazırlanan uygulama ve online eğitimlerle bu zorlukları biraz olsun aşabilirsiniz. Mesela duolingo bu uygulamaların başında geliyor. Hala duymadıysanız ya da kullanmadıysanız göz atmanızda fayda var. Elbette tek başına yeterli gelmeyebilir. Ama ilk adım için oldukça faydalı.

3. Yaşam Boyu Eğitim Kavramı Size Ek Gelir Sağlayacak Beceriler Kazandırabilir

Diyelim ki, bir mesleğiniz var. Gayet güzel bir işiniz var. Mesai saatleriniz dışında kalan zamanlarda hem sevdiğiniz, keyfekeder çalıştığınız hem de size para kazandıran bir becerinizin olması fena mı olur? Mesela yakın bir arkadaşım spora olan düşkünlüğünü “antrenör” lisansı alarak aynı zamanda bir gelir kaynağına dönüştürdü. Yeni beceriler öğrenebileceğiniz onlarca platform var. Siz de bir yerden başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hobilerden Para Kazanmak

reklam4. Yaşam Boyu Eğitim Mesleğinizde İlerlemenize Destek Olabilir

Mesela terfi aldınız ve artık bir yöneticisiniz. Personelinizi nasıl idare edeceksiniz? Bir öğretmensiniz ve dünyada uygulanan yeni eğitim tekniklerini uygulamak sınıfınızda fark yaratabilir. Ya da bir yazılımcı olarak yeni bir dil ve yaklaşım öğrenmek size çok şey katabilir. Ya da zaman yönetimiyle ilgili basit bir eğitim, veriminizi artırabilir.

5. Yaşam Kalitenizi Yükseltebilir

Yaşamımız sadece para ve mesleğimizden ibaret değil. Unutmayın, bedensel ve zihinsel sağlığımız olmadan paranın hiçbir kıymeti kalmaz. Bu yüzden kendimizi bu konularda da güçlü ve akıllı yönetmenin faydası büyük. Artık sağlıktan beslenmeye, spordan zihinsel sağlığa birçok konuda o konuda yetkin isimlerden hatta üniversitelerden online eğitim almanız mümkün. Konu mesleki olmak zorunda değil. Mesela evinizi toplamak, daha iyi bir anne baba olmak, daha sağlıklı bir evlilik yürütmek, ev bütçenizi takip etmek için bile birçok konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.6. Size Yeni Bir Diploma Kazandırabilir

Yaşam boyu eğitim kavramı ülkemizde Açık Öğretim Fakültesi sebebiyle çok yabancı değil. Ama ne yazık ki Türkiye’de bu kavram biraz küçümseniyor. Oysa birçok ülkede uzaktan eğitim fakülteleri teşvik ediliyor. İnsanlar çalışırken, bir yandan da meslekleriyle ilgili bir akademik eğitim alıyor hatta yeni bir alanda eğitim görüyor. Birçok ülkede çalışırken böyle bir diplomayı almak işverenler tarafından daha saygın kabul ediliyor. Mesela İngilitere’de “Open University” sistemi ülkemizdeki muadillerinden daha fazla saygı görüyor.

Reklam

7. Yaşam Boyu Eğitim Bir Zaman Yönetimi ve İrade Göstergesi

Bu kavramın değeri burada kendini gösteriyor. Günlük işlerinin yanında böyle bir süreci başarıyla tamamlamak sorumluluk bilinci yüksek insanların becerebileceği bir durum. Nitekim bu programları, uygulamaları vb. milyonlarca insan deniyor. Ama çok azı devamlılık gösterip sonuca ulaşıyor. Önemli olan sizin motivasyonunuzu kaybetmeden hedefinizi tamamlamanız. Tabii ki alacağınız sertifikanın, diplomanın vb. size maddi ya da manevi bir getirisinin olacağının asla garantisi yok. Ama bilgi, bilgidir:)Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonları kullanarak sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın.

reklam

reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: