reklam
Kişisel Gelişim

En Etkili Sosyal Beceriler Nelerdir?

Sosyal beceriler, kişisel ve profesyonel başarınızı, sosyal etkileşimlerinizi ve verimli işbirliğini artırmanıza yardımcı olabilir. Bu yazıda, sosyal beceriler nelerdir ve en popüler 10 sosyal beceri hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz! Sosyal beceriler iş hayatımızda ve başarılı bir hayat sürme konusunda oldukça etkili. Bu yüzden bu becerileri iyi öğrenmeliyiz. İletişim genelde hafife aldığımız ama sandığımızdan çok daha önemli bir konu.

Araştırmalara göre insanlar duyduklarının %10’unu, okuduklarının %20’sini, gördüklerinin ise %80’ini hatırlıyor.

İletişim Becerileri

Günlük hayatımızda işimize en çok yarayan sosyal beceriler nelerdir sorusunun ilk cevabı iletişim becerileri. Aktif dinleme, kendini doğru anlatma, beden dili gibi konular aslında sandığımızdan daha etkili. Araştırmalara göre insanlar duyduklarının %10’unu, okuduklarının %20’sini, gördüklerinin ise %80’ini hatırlıyor. Yani beden dilimiz iletişimde oldukça önemli. Ne söylediğimiz kadar nasıl söylediğimiz üzerine çalışmalıyız.

reklam

İkna Etme Yeteneği

İkna etme yeteneği insanlar ile doğru biçimde iletişim kurmanıza ve onları istediğiniz noktalara götürmenize yardımcı olacak bir sosyal beceridir. İnsanlarla ilişkiler kurarken, etki, liderlik, çekicilik ve ikna edici etkiye sahip olmanız oldukça önemli. İkna, ısrar ve manipulasyon arasında çok ince bir çizgi var ve bizim bu beceriyi bu yüzden iyi kullanmamız önemli. Beyhan Budak’ın aşağıdaki videosuna göz atmanızı tavsiye ederiz.

Çözüm Odaklı Düşünme Becerisi

İnsanlar problemlerden değil, çözümlerden bahseden insanların yanında daha rahat ve güvende hisseder. Bu yüzden bakış açımızı biraz değiştirmeliyiz. Eleştirmek yerine çözüm sunan taraf olmak daha pozitif algılanmanıza yardımcı olur. Arkadaş edinmenizi kolaylaştıracak sosyal beceriler nelerdir diye bir anket yaptığımızda muhtemelen ilk sırada bu beceri çıkabilir. Örneğin iş yerinde sürekli yoğunluktan şikayet eden bir çalışan olmak yerine, yoğun dönemlerde iş akışını kolaylaştıran ve organize eden yöntemler deneyen biri olmak daha önemli.

Dinleme Becerileri – Dinleyerek güven sağlamak

“En zor öğrenilen sosyal beceriler nelerdir” diye sorsak dinlemek diyen çok insan olacaktır. Çünkü herkes anlatmayı istiyor. Bu yüzden karşısında iyi bir dinleyici görmek istiyor. Bu konuda bilincinizi yükseltirseniz ve bilinçli bir dinleyici olursanız, anlatılan konuların detaylarını yakalayıp sorular sorarak, kişisel gelişim ve deneyim bakımından aydınlanmaya katkıda bulunabilirsiniz.

Empati

Empati, başkalarının hislerini özümseme yetisi olarak tanımlanabilir. Empati başka insanların duygularını ve ruh hallerini fark ederek onlarla daha yakın bağ kurmanızı ve size güven duymalarını sağlar. Empati yanında öğrenmeniz gereken sosyal beceriler nelerdir diye düşünüyorsanız dinleme becerilerini de es geçmemenizi tavsiye ederiz.

Sosyal beceriler nelerdir? Sosyal beceriler nasıl öğrenilir?

En etkili sosyal beceriler nelerdir sorusunun cevabını verdiğimizi umuyoruz. Peki bu becerileri nasıl öğreneceğiz. Öncelikle bu konuda başarılı psikologların yayınlarını takip etmek oldukça faydalı. Beyhan Budak bu konuda oldukça güzel içerikler paylaşıyor. Uplifers gibi bloglar da oldukça faydalı olabilir. Bu konuda ne kadar okur ve izlerseniz o kadar farkındalığınızı yükseltebilirsiniz. Ama bunun yanında en önemlisi bol bol insanlarla etkileşim kurmak ve gözlemlemek.

reklam

Bu yazılarımızı da okuyun:

Sosyal beceriler nelerdir yazımızı beğendiğinizi umuyoruz! Aşağıdaki linklere basarak paylaşabilirsiniz.

reklam
Başa dön tuşu