reklam
Kişisel GelişimÖne Çıkanlar

5 Adımda Hedefler Nasıl Belirlenir?

Başarlı hedefler belirlemek, istediğiniz sonuçlara ulaşmanın kildidir. Bu makalede size 5 basit ve etkili adımda hedefler nasıl belirlenir göstereceğiz. Üstelik İster kariyerinize isterseniz hayatınızdaki diğer alanlara odaklanarak sahip olduğunuz umudu gerçekleştirmek için ilerleme kaydedebilirsiniz.

İsteklerinizi Belirleyin.

İlk adım, isteklerinizi belirlemenizdir. Kafamızdan bir sürü konu geçiyor. Ama başarılı insanlar gibi hedefler nasıl belirlenir diyorsanız Warren Buffet’in bu yöntemine bakmanızı öneririz. Warren Buffet özetle diyor ki sizin için önemli 25 hedefi yazın. Bunların içinden en önemli 5 maddeyi seçin. Geri kalanları umursamayın. Başarılı olmak ve hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız elinizden geleni yapma kararlılığını göstermelisiniz. Hedeflerinize göre iyi ayarlayabileceğiniz algınızdaki tüm imkanlar size ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

Mevcut Durumunuzu Değerlendirin.

Hedefler nasıl belirlenir diye düşünürken, hayalperest davranmamalıyız.

Hedeflerinizi belirleyebilmek için öncelikle mevcut durumunuzu değerlendirmelisiniz. İyi bir noktadan başlamak için, nerede olduğunuza gerçek dürüst bir bakış atmanız ve bunu kabullenmeniz gerekir. Sınırlarınız ile yüzleştiğinizde doğru ilerlemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Ne tür hedefler seçecekseniz seçin, sonra da gelecekte nerede olmayı istediğinize odaklanmalısınız. Hedefler nasıl belirlenir diye düşünürken bunu da unutmayın.

reklam

Zamanlamayı Düşünün. 

Hedeflerinizi nasıl gerçekleştireceğinize karar verdikten sonra, hedeflerinize ulaşmak için hangi adımların atılacağına ve sürelerini planlamaya dikkat etmelisiniz. Zaman limitleri belirlemeli ve buna göre adım atmalısınız. Zaman kaybını engellemek için dilerseniz, multi-tasking becerileriniz de devreye girebilir. Bir planlama yaparken zaman yönetimini de öğrenmelisiniz.

Hedefler nasıl belirlenir diye soranlar zamanını yönetmeyi öğrenmeli.

Görselleştirmenin Gücüne İnanın.

Kafanızda hedefler nasıl belirlenir diye bir soru olduğunda, bunu görselleştirmenin önemini belirleyin. Hedeflerinizi gerçekleştirmenin bir ön koşulu olarak, hedeflerinizi etkili bir şekilde görselleştirmelisiniz. Görüntülenen hedefe çok daha hızlı erişebilmek için, motivasyonunuzu arttırmak için pozitif odaklanma ve kendinize inanmanız önemlidir. Hedeflerinizi gerçekleştirmemenize neden olan tüm sıkıntıları görselleştirerek engellemelisiniz.

Bu örnek hedefleri daha küçük hale getirmenin faydasını anlatıyor:

Hedeflerinizi spesifik ve ölçülebilir hale getirin.

Hedeflerinize ulaşmak için, sadece net hedefler belirlemekten çok daha fazlası gerekir. Etkili hedef koymak için, hedefler nasıl belirlenir konusunu netleştirdikten sonra, bu hedefleri ulaşılabilir adımlara ayırmak gerekiyor. Örneğin hedefiniz 10.000 TL para biriktirmek diyelim. Bu hedefe adım adım nasıl ulaşacağınızı planlamadan başarmanız zor. Önce bu birikime ne kadar sürede ulaşacağınızı planlayın. Sonra gün gün planlayarak her gün ne kadar para biriktirmeniz gerektiğini planlayın. Bir seferde 10000 TL biriktirme planı zor görünebilir. Ama bunu 365 gün boyunca 30 TL biriktirmek olarak planladığımızda daha ulaşılabilir olur.

reklam

Bu yazımızı okuyun: 52 Haftalık Para Biriktirme Planı

Hedefler nasıl belirlenir yazımızı beğenenler diğer yazılarımızı da sevebilir:

reklam
Başa dön tuşu