reklam
Evde BütçeKişisel BirikimÖne Çıkanlar

8 Adımda Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır?

Finansal bağımsızlık ve finansal özgürlük kavramlarını çok duyuyoruz. İyi de finansal özgürlük nasıl kazanılır bunu hiç konuşmuyoruz. Bu yazıda size finansal özgürlük nedir, finansal özgürlük için yatırım araçları nasıl değerlendirilir bunları konuşacağız.

Finansal özgürlük nasıl kazanılır?

Finansal özgürlük kavramı çoğu zaman imkansız görünse de aslında bir yaşam tarzına dönüştüğünde ulaşması zor olmayan bir hedef. Şimdi isterseniz finansal özgürlük nedir ve adım adım buna nasıl ulaşılır ona bakalım.

Finansal özgürlük maddi açıdan bağımsız, kendi kendine yetebilen, iş dışında da gelir kaynakları oluşturarak kendini güvence altına almak demek. Peki bunu nasıl başaracağız?

reklam

1. Hayat tarzınıza uygun bir bütçe yapın ve limitleri aşmayın

Bu maddeyi çok duyuyorsunuz eminiz. Ama hiç gerçekten yaptınız mı? Harcamalarınızı ve planlarınızı bir kağıda dökmek maddi durumunuzun daha fazla farkında olmanızı sağlar. Böylece harcamalarınızı ve para yönetiminizi daha dikkatli yaparsınız. Finansal özgürlük nasıl kazanılır diye düşündüğünüzde bunun bütçesiz olmayacağını unutmayın. İsterseniz işinizi kolaylaştırmak için bütçe uygulamaları kullanabilirsiniz.

Bu yazımızı okuyun: Hayatınızı kolaylaştıracak bütçe uygulamaları

2. Mümkün olan her maliyetinizi azaltın

“Ne yani ot gibi mi yaşayalım Akıllı Bütçe” diye sinirlendiğinizin farkındayım! Ama finansal özgürlük nasıl kazanılır diye bir yolculuğa çıktığımıza göre, biz bunu adım adım kazanacağız. Maliyetleri kısmak asla yaşam kalitemizi düşürmek demek değil. Sadece bazen “nolacak ki?” diye harcadığımız 20-30 liralar bile büyük paralara dönüşebiliyor. Mesela gün içinde fazladan harcadığınız her 30 TL bir yılda 10000 TL’nin üzerinde bir maliyet demek. Ya da aslında yatırıma dönüşebilecek bir miktar demek… Günde sadece 30 TL biriktirerek bir yaz tatilinizin bütçesini çıkarabilirsiniz mesela.

3. Finansal bir plan yapın

Birçoğumuz paramızı başıboş bırakıyoruz. Biriktirenler bir köşede istifliyor ve enflasyon karşısında yavaş yavaş eritiyor. Yatırım yapanlar ise amaçsız ve kontrolsüz yatırımlar yapıyor. Ya da en fenası, plansız toplanmış bir para büyük bir harcamaya dönüşüyor. Mesela kenarda yatırım için ayırdığınız 100.000 TL’niz var… Emin olun karşınıza çıkan araba ilanlarını gördükçe bu parayı harcamak isteyeceksiniz. O yüzden bir plan yapın. Mesela 2 sene içinde paranızı ulaştırmak istediğiniz bir hedef seçin: Ev almak, iş kurmak, yatırım yapmak gibi… Finansal özgürlük nasıl kazanılır diye araştırırken planlı ilerleyin.

4. Finansal bağımsızlık için kendinize yatırım yapın

Belki okuldan mezun olalı yıllar oldu. Ama artık bilgiler o kadar hızlı yenileniyor ki muhtemelen siz mezun olduktan sonra 30 yaşınıza gelmeden işinize dair birçok bilgi yenilenmiş olacak. Bu yüzden mesleki anlamda kendinizi geliştirin. Yeni teknolojileri öğrenin. Ama bu yetmez, farklı alanlarda kendinizi eğitin ve yetiştirin. İşiniz ne olursa olsun finans, yabancı dil, teknoloji, beslenme, spor, etkili konuşma, yeni bir yetenek gibi konularda kendinize yatırım yapın. Bu size daha iyi iş fırsatları ve çevre olarak geri dönecektir. En önemlisi kendi hayatınızı daha mantıklı kararlarla yönetmenize yardımcı olur. Finansal özgürlük nasıl kazanılır diye düşünüyorsanız bunu unutmayın: Youtube sadece eğlence için değil, eğitim için de kullanılabilir.

reklam

5. Yatırım araçlarını öğrenin ve kullanın

Finansal bağımsızlık nasıl kazanılır diye sorduğumuzda elbette düzenli bir gelir akışı sağlayarak diye düşünebilirsiniz. Bunu sağlamanın maaş dışında yolları da var: Yatırım! Mesela borsada kar payı yani temettü dağıtan şirket hisseleriyle uzun vadede düzenli bir gelir sağlayabilir, yatırım fonlarıyla birikimlerinizi büyütebilirsiniz. Bu yatırım araçları gözünüzü korkutmasın. Ama tabii ki gözü kapalı, kulaktan dolma bilgilerle de duyduğunuz yatırım araçlarına saldırmayın. Finanssal okuryazarlık eğitimleri alarak bunları öğrenin ve riskleri anlayarak, ne yaptığınızı bilerek yatırım yapın ve SPK güvencesi ve denetimindeki yatırım araçlarını takip etmeye özen gösterin.

6. Konut sahibi olmayı düşünün

Barınma en büyük maliyetlerimizden biri. Eğer finansal özgürlük nasıl kazanılır diye düşünüyorsanız, doğru zamanda bir konut sahibi olarak bu maliyetinizi bir an önce yok etmeyi düşünebilirsiniz. Ama konut sahibi olmadan önce doğru zamanın geldiğinden emin olun. Piyasa fiyatlarını takip edin, eğer borçlanacaksanız bunu karşılayabileceğinizden emin olun. Bazı durumlarda kiralamak daha avantajlı olabilir bu yüzden analizlerinizi iyi yapın. Bu arada şunu da unutmayın: Kişisel olarak oturmak için ev almakla, yatırım maksadıyla ev almak arasında önemli farklar var ve kararlarınızı verirken hedefinizi iyi seçin.

7. Birden fazla gelir kaynağı oluşturun

Birçok insan hayatı boyunca sadece maaşı dışında bir gelir kaynağı olmadan geçinmeye çalışıyor. Eğer maaşınız yeterliyse bu sizi rahatsız etmeyecektir. Ama eğer finansal özgürlük nasıl kazanılır diye düşünüyorsanız, bunun için maaş dışında gelir kaynaklarına ihtiyacınız var. İşte bu yüzden yukarda kendinizi geliştirin demiştik. Bir şekilde maaşınızın yanında gelir kaynakları oluşturmaya çalışın. Bu bir ek iş olabilir, kira getiren bir mülk olabilir, kendi işinizi kurmak olabilir, yatırım araçları olabilir.

8. İhtiyaçlar ve istekleri ayırın

Paramızı harcarken iki kritere göre bunu yapıyoruz. İhtiyaçlarımıza göre ya da isteklerimize göre. Eğer finansal özgürlük nasıl kazanılır sorusuna yanıt arıyorsanız isteklerinize göre yaptığınız harcamaları azaltmalısınız. Bu konforsuz bir yaşam demek değildir. Sadece daha temkinli ve tasarruflu bir hayat demektir. Örneğin bir otomobile ihtiyacınız var. Cebinizde 500.000 TL olduğunu varsayalım. 3 tane de seçeneğiniz. 250’ye çok ucuz bir otomobil, 400’e orta sınıf bir otomobil, ve 700’ye hayallerinizdeki otomobil… Birçoğumuz kredi çekerek elimizdeki nakiti de ekleyip hayallerimizdeki otomobili almak ister. Ama bu borçlanma demek. En ucuz seçeneğe gitmek ise ihtiyacımızı karşılamayabilir. İşte tam bu noktada ihtiyacımıza ve bütçemize uygun modeli ya 400’e orta sınıf otomobili almayı düşünmeliyiz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Reklam

Finansal özgürlük nasıl kazanılır konulu yazımızı beğendiğinizi umuyoruz. Paylaşmayı unutmayın!

reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: