reklam
Kişisel Birikim

Kredi Notu Öğrenme-Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notu öğrenme, bankalarla yapacağınız kredi kullanma, kredi kartı alma, çek defteri alma gibi işlemler için oldukça önemli. Bu yüzden kredi puanı sorgulama işlemini kendi adıma düzenli aralıklarla yapıyorum. Üstelik findeks kredi notu son zamanlarda sadece bankaların değil ev sahiplerinin, beyaz eşya bayilerinin, elektronik eşya mağazalarının ve ortak iş yapacak işletmelerin de talep etmeye başladığı bir işlem. Hatta ne kadar gerçektir bilinmez ama bazı kız babalarının damat adaylarından kredi skoru talep ettiğini bile söyleyenler var:) İşin şakası bir yana, kredi notu ve düzenli takip etme sağlıklı bir kişisel finansman için oldukça önemli. Hem findeks, hem bankalar, hem de e-devletten kredi notu sorgulama işlemi mümkün. Takip edin yeter:)

Ne kadar gerçektir bilinmez ama bazı kız babalarının damat adaylarından kredi skoru talep ettiğini bile söyleyenler var.

Not: sayfada kullandığımız görseller temsilidir. Findeks sistemiyle ilgisi yoktur. Findeks sisteminin arayüzü ve görselleri farklı olabilir.

reklam

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi puanı ne sıklıkta kredi kullandığınıza, kredi ve kredi kartı ödemelerinizi ne kadar düzenli yaptığınıza, yeni kredilerinize, borçluluk ve mevcut hesaplarınızın durumuna, bunlarla birlikte işleme alınan diğer finansal unsurlara göre hesaplanan bir puandır. Tabii bu puan başvurduğunuz kredi ürünlerini ya da yapacağınız alışverişleri ödeyebilme gücünüzü ölçmek için ilgili kurumlar tarafından değerlendirme kriterlerinden biri olarak da kullanılır.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Kredi Skoru Nasıl Hesaplanır?

Kredi puanı hesapla dediğimiz zaman Findeks altyapısı belli bir algoritma kullanarak bu işlemi yapıyor. Bu algoritmada da belli değişkenler var ve toplam skor bu değişkenlere göre belirleniyor. Kredi notu öğrenme işleminiz sonunda gelen skor, bu aşağıdaki tabloya göre elde ediliyor.

Kredi Puanı Hesaplama Kriterleri

DeğişkenYüzdesi
Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları%45
Mevcut Hesap ve Borç Durumu%32
Yeni Kredili Ürün Açılışı%5
Kredi Kullanma Yoğunluğu%18
Kredi skoru bu yazı yayınlandığında yaklaşık olarak bu şekilde hesaplanıyordu.
Değişikliler olma ihtimaline karşı findeks.com‘u takip etmekte fayda var.

Kredi Puanı Kaç Olmalı?

Kredi notu öğrenme işleminden sonra “kredi notum kaç olmalı” diye merak ediyor olabilirsiniz. Kredili işlemler için her bankanın prosedürü farklılık gösteriyor. Alt limitler farklılık gösterse de Findeks’in kendi sitesinde verdiği bilgiye göre kredi notu 1500’ün üstünde olanlar birçok işlemde daha hızlı ve rahat şekilde sonuç alıyorlar. Kredi skorunuz düşük bile olsa kredili işlemler için bankanızla görüşmenizde her zaman fayda var. Bankalar kefil göstererek de kredi kullanmaya imkan tanıyabiliyor.

Kredi Notu Düşükse Kredi Alınabilir mi?

Kredi notu düşükse nasıl kredi çekilir diye merak ediyorsanız ve bu konuda üzülüyorsanız merak etmeyin. Kredi notu öğrenme işleminin ardından düşük bir puan alsanız bile, belli kriterlerler altında kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar da mevcut. Elbette bu kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmiyor. Ama internetten yaptığınız başvurular olumsuz neticelense bile, bankanıza giderek müşteri temsilcinizle mutlaka görüşün. Yapacağınız yüzyüze görüşmelerle ihtiyaçlarınızı, ödeme planınızı ve gelir durumunuzu açık bir şekilde belirterek ya da güvenilir bir kefil göstererek yetkililerin insiyatif kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bu her başvurunun onaylanacağı anlamına gelmiyor. Ama denemekten ne çkar?

reklam

Kredi notu öğrenme işleminin ardından düşük bir puan alsanız bile, belli kriterlerler altında kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar da mevcut.

Kredi Notu Öğrenme İşlemi Ne Kadar Önemli?

Artık bütün bankalar kredi işlemleri için müşterilerinin kredi notlarını talep ediyor. Aynı şekilde vadeli satış yapan işletmeler, yatırımcılar, ev sahipleri, sözleşmeli cihaz satışı yapan telekomünikasyon şirketleri vb. birçok kurum müşterilerinin ödemelerini sağlıklı gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinden emin olmak için bu notu talep ediyor. Bu yüzden iyi bir kredi puanına sahip olmak oldukça önemli. Geçenlerde otomobil kiralarken bile findeks kredi puanı sorgulamaya ihtiyacım oldu mesela.

Kredi Notu Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

kredi notu öğrenme-hesap yapan adam

Kredi notunuzu findeks.com üzerinden, bankaların mobil ve internet şubelerinden ya da e-devlet resmi portalı üzerinden öğrenebilirsiniz. İşleminizi yapmadan önce findeks.com üzerinden güncel ve güvenilir kanalları öğrenmenizde fayda var.

Reklam

Aman dikkat! İnternet üzerindeki kredi notu sorgulama, gibi gayriresmi aracılara güvenmeyin. Hiçbir bilginizi vermeyin. Kredi notunuzu hangi yöntemlerle öğrenebileceğinizi sadece findeks.com’dan mutlaka teyit edin.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Mümkün mü?

Kredi puanı sorgulama ücretli bir işlem. Findeks’in ya da birçok banka kredi notu öğrenme için farklı ücretler uyguluyor. Siz de çalıştığınız banka üzerinden kredi puanı öğrenmek için ne kadar ödemeniz gerektiğini kontrol edebilirsiniz.

Diğer yandan kredi puanı öğrenmek için ücretsiz bir yöntem de var. Kredi notu sorgula işlemi e-devlet üzerinden de yapılabiliyor. E-devletten kredi notu sorgulama, ücret ödemeden (en azından şimdilik) kredi puanı öğrenmeyi sağlıyor. Yine de tüm işlemleri yapılırken ücret ödenip ödenmediğini kontrol etmekte fayda var.

Findeks Güvenilir Bir Sistem mi?

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu’nun tasarladığı bir sistem. Kredi Kayıt Bürosu Türkiye’nin önde gelen 9 bankası tarafından kurulan bir organizasyon. Detaylı bilgiyi Kredi Kayıt Bürosu resmi sayfasında öğrenebilirsiniz. Findeks güvenilir bir sistem mi diye merak ediyorsanız mutlaka Kredi Kayıt Bürosu’ndan detayları öğrenin. Findeks oldukça titiz çalışan bir sistem olmasına rağmen kullanırken güvenliğinizi kendinizin sağlaması gerektiğini de unutmayın.

  • Kişisel bilgilerinizi, şifrelerinizi, E-Devlet giriş bilgileriniz ve bunlar gibi önemli bilgileri asla başkalarıyla paylaşmayın.
  • Findeks sistemine sadece Findeks.com resmi sitesinde, belirtilen resmi bankalar, E-Devlet gibi resmi onaylı kanallar üzerinden erişim sağlayın.
  • Belirtilen resmi kaynaklar dışında, kredi notunuzu öğrenebileceğini iddia eden kişi ve kurumlara itibar etmeyin.
  • Kredi notu yükseltme hilesi gibi asılsız teklifler sunan kişi ve kurumlara sakın inanmayın. Bilgilerinizi paylaşmayın.
  • Puanınız düşük olduğu için sizin adınıza kredi alabileceğini söyleyen, size kendi kaynaklarından kredi verebileceğini iddia eden ve bankacılık faaliyetleri yürütmek için lisansı ve yetkisi olmayan kişilere, kurumlarla asla bilgi ve para alışverişinde bulunmayın.

Bizim aklımıza gelen güvenlik önemleri bunlar. Unutmayın, bir sistem ne kadar güvenli olursa olsun, sizin kullanıcı olarak kendi güvenliğinize dikkat etmeniz en önemli konu.

reklam

İlginizi Çekebilir: Görünmez Maliyetler Nedir?

findeks kredi notu öğrenme konusunda yazımızı beğendiyseniz, sevdiklerinizi bilgilendirmek için paylaşmayı unutmayın.

reklam
Devamını Göster
reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: