reklam
Alışveriş

Ucuz Alışveriş Mümkün mü?

Alışveriş, özellikle de mutfak alışverişi evimizin en büyük bütçe kalemlerinden biri. Tabii ki daha ucuz alışveriş yapmak, hesaplı ürünler bulmak, alışverişte daha az harcamak hepimizin hayali. Tabii bir yanda da ihtiyaçlarımız söz konusu. Peki bu ikisinin dengesini nasıl koruyabiliriz?

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Fiyat Karşılaştırma Siteleri

Alışveriş Listesi Hazırlamak

ucuz alışveriş-alışveriş listesi görseli

Çoğumuzun başına gelmiştir. Markete sadece 2-3 parça bir şey almaya gidip sepet doldurup çıkarız. Genelde marketlerin ve mağazaların tasarımı bize daha çok para harcatmak üzerine kurulur. Dikkatimizi çekmek için bir sürü görsel kullanılır. Bu sebeple ihtiyacımız olmayan ürünleri de alıp çıkarız.
Oysa markete gitmeden neler almamız gerektiğini belirlemek ve bu listeye uymak daha odaklı olmayı sağlayabilir. Böylece ihtiyacınız olmayan ürünleri almadan marketten çıkabilirsiniz.

reklamUcuz Alışveriş Mümkün mü?alışveriş bütçesiyle mümkün!

ucuz alışveriş-bozuk para görseli

Ucuz alışveriş yöntemlerinden biri de bütçe takibi. Aylık ev alışverişi için net bir bütçe belirlemek ve bu bütçeyi aşmamaya gayret göstermek sizi daha dikkatli olmaya itebilir. Tabii ki bu bütçeyi belirlerken gerçekçi olmak gerekiyor. Yine de bir harcama limitinizin olması, sizi neye ihtiyacınız olup olmadığını düşünmeye itecektir.

Alışveriş Zamanını Belirlemek

ucuz alışveriş-takvim görseli

Alışverişi aylık ve haftalık olarak gerçekleştirmek, bunun dışında kalan zamanlarda tüketim yapmamak da ucuz alışveriş için tasarruflu bir adım sayılabilir. Mesela ayda bir büyük alışveriş ve haftada bir gün o hafta ihtiyaç duyulan gıda ürünlerini almak buna bir örnek sayılabilir.

Bol Bol Almak vs Ufak Ufak Almak

ucuz alışveriş-market görseli

Marketteyken bazen fiyat etiketlerine bakıp, elinizdeki ürünün bir küçüğünü aldığınız oldu mu hiç? Bu her zaman göründüğü kadar karlı bir davranış olmayabilir. Aslında deterjan, temizlik ürünü vb gibi bozulmayacak ürünleri büyük paketlerle bol bol almak bazen daha hesaplı olabiliyor. Çünkü birçok marka paket büyüdükçe birim fiyatını biraz daha düşürüyor. Üstelik bu şekilde aldığınızda olası fiyat değişikliklerinden daha az etkilenebilirsiniz. Aynı şekilde çabuk bozulan gıda ürünlerini de azar azar almak, para ödediğiniz ürünün bozulup siz kullanamadan çöpe gitmesinden daha iyi.

Ucuz Alışveriş Demek Birim Fiyatları Kontrol Etmek Demek

ucuz alışveriş-promosyon görseli

Bu aslında yukardaki maddeyle de ilgili. Ucuz alışveriş demek, illa en fiyat etiketine bakıp en ucuzunu almak demek değil. Çoğumuz markette doğrudan fiyat etiketine bakıyoruz. Ama aslında o etiketin içinde küçük bir bölüm daha var: Birim Fiyat. Birim fiyat basit tanımıyla bir ürünün 1 kg, 1 adet,1 litre vb fiyatıdır. Mesela rafta yanyana iki sıvı deterjan gördünüz. Biri 9, diğeri 10 lira. Siz doğal olarak 9 lira olanı aldınız. Ama aslında 9 lira olan 300, 10 lira olan 400 litre. Yani 9 Liralık ürünün 1 Litresini 30’a, 10 Liralığın 1 Litresini 25’e alırsınız. Yani ucuz diye aldığınız ürün aslında size daha pahalıya gelir.

reklamUcuz Alışverişin Adresi:
İnternetten Alışveriş

ucuz alışveriş-online alışveriş görseli

İnternetten alışveriş son zamanlarda oldukça popüler. Birçok market de bu trende uyum sağladı. Peki siz? Market alışverişini online yapmak birçok avantaja sahip. Öncelikle zamandan büyük tasarruf sağlıyor. Üstelik sepetinizi defalarca kontrol edip fazlalıkları ayıklama şansınız oluyor. Aynı şekilde en ucuz ürünü bulmanız da kolaylaşıyor. Çünkü ürünleri tek ekran üstünden kıyaslayabiliyorsunuz. En önemlisi, birden fazla marketin online alışveriş özelliğini kullanarak, en ucuz ürün hangisindeyse o ürünü oradan sipariş edebilirsiniz. Online Alışveriş’in neden daha avantajlı olabileceğini aşağıdaki yazımızda derledik:)
Tabii ki bu konuda güvenilir alışveriş platformlarını kullanmakta fayda var.

İlginizi Çekebilir: Online Alışveriş Yapmak Neden Daha Avantajlı?

Marketlerin Markalı Ürünleri

ucuz alışveriş-süpermarket görseli

Büyük zincir marketler artık birçok kategoride kendi ürünlerini üretiyor. Deterjandan peynire, anlaştıkları üreticilerden aldıkları ürünleri marketin etiketiyle ya da kendi ürettikleri markaların etiketiyle satıyorlar. Bu ürünler, diğer markalardaki gibi nakliye, pazarlama, raf ücreti vb maliyetleri içermediği için çok daha uygun fiyatlarla satılıyor. Bazen bu ürünleri tercih etmek, market masraflarınızı önemli ölçüde düşürebilir.
Mesela kişisel bir örnekle ilerleyelim. Dardanel Ton Balığı ile Migros Ton Balığı arasında inanılmaz fiyat farkı var. Ama Migros Ton Balığı’nın üreticisi de dardanel:)

Ucuz Alışverişin Adresi Toptancı Marketler

ucuz alışveriş-toptancı görseli

Aslında bu yöntemden bahsetmiştik. Bozulmayacak ürünleri, mesela temizlik malzemeleri, toptan almak çok daha hesaplı olabilir. Bu yüzden arada toptancı marketleri ziyaret edip bu ürünleri koli koli almak (tabii saklamak için yeriniz var mı düşünün:) da düşünülebilecek bir yöntem.

Reklam

Ucuz Alışveriş İçin Pazara Gitmeyi Unutmayın

ucuz alışveriş-pazar görseli

Semt pazarları ve tanzim alanları unutulmaması gereken alışveriş noktaları. Birçoğumuz artık kolay geldiği için marketlerin yolunu tutsak da, semt pazarları gıda alışverişi için doğru nokta olabilir. Üstelik pazarlık şansınız da var:)İndirim Kartlarını ve Uygulamalarını Kullanmak

Marketlerin kendi indirim mekanizmalarını ve uygulamalarını göz ardı etmeyin. Ufak görünen avantajlar, uzun vadede oldukça güzel indirimler biriktirmenize yardımcı olabilir. Bu kart ve uygulamaları alışverişlerinizde kullanmayı unutmayın.

Bizim kendi hayatımızda uyguladığımız yöntemleri bu şekilde listeledik.
Eğer hoşunuza gittiyse ya da sizin de kendi yöntemleriniz varsa, bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmayı ve yorum yazmayı unutmayın:)

reklam

reklam
Devamını Göster
reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: