reklam
Evde BütçeÖne ÇıkanlarTasarruf

Doğalgaz Tasarrufu ile Faturanızdaki Mucize

Doğalgaz tasarrufu sağlamaya yönelik basit ipuçlarıyla ıstıma giderlerinizi düşürmeye hazır mısınız? Amerikan Enerji Dairesi‘ne göre ısıtma giderleri, kış aylarında harcamalarımızın ve ev masraflarımızın neredeyse %29’unu oluşturuyor. Bazı kolay uygulanabilir doğalgaz tasarruf yöntemleri ile doğalgaz faturası üzerinde bir düşüşe ne dersiniz?

Doğalgaz faturası her kış geldiğinde gündemimiz oluyor. Dünyada artan fiyatlar faturalarımızı da etkiliyor. Oysa bazı basit doğalgaz tasarruf yöntemleri ile faturamızı düşürmek güzel olmaz mı? Buradan elde ettiğimiz kazancı evimizin başka ihtiyaçlarına yöneltebiliriz. Lafı daha fazla uzatmadan doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır başlıyoruz!

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Bu konuda uygulayabileceğimiz yöntemleri 2 gruba ayırdık. Birincisi ev içinde uygulayabileceğimiz yöntemler. İkincisi, ev dışında bina genelinde uygulayabileceğimiz yöntemler. Elbette tahmin edebileceğiniz gibi ilk yöntemi uygulaması daha kolay. İkinci gruptaki yöntemler biraz daha uğraş gerektirebilir.

reklam

Amerikan Enerji Dairesi ve İngiltere Energy Saving Trust gibi bu konuda ciddi araştırmalar yapan kurumlardan derlediğim bilgileri paylaşıyoruz:

1. Kalorifer ve Kombi Bakımı Çok Önemli

doğalgaz tasarrufu-bakım görseli
Doğalgaz tasarrufu için bakımlarınızı ihmal etmeyin

Doğalgaz tasarrufu için yapabileceğiniz en kolay ve az masraflı adım kalorifer bakımı ve ısıtma sisteminin bakımı. Bu güvenliğiniz için de ihmal etmemeniz gereken bir işlem. Zamanla kaloriferlerin içinde biriken hava, kir ve tortular, ısıtma performansını düşürür. Ya da arızalı & eskimiş bir kombi parçası daha fazla doğalgaz harcamaya neden olabilir. Hadi hemen yetkili servisinizi arayın ve bakımını yaptırın! %30’a kadar verim artışı sağlayabilirsiniz.

2. Kaloriferlerin Önünü Açın

doğalgaz tasarrufu kalorifer
Radyatörlerin önüne ya da üstüne eşya koymak ısıtma konusunda yakıt tüketimini artırır.

Evi dekore ederken bunu düşünmemiş olabilirsiniz. Ama kaloriferlerin önüne koyduğunuz koltuklar, masalar, dolaplar evinizi ısıtmayı zorlaştırır. Bu yüzden daha fazla doğalgaz tüketirsiniz. Hadi şimdi evde bir tura çıkın ve kaloriferlerinizin önündeki eşyaların yerini değiştirin. Bu küçük işlem doğalgaz tasarrufu sağlamanıza yardım eder.

3. Kalorifer Folyosu Kullanın

Kalorifer petekleri ön tarafıyla odayı ısıtırken, arka tarafıyla duvarı ısıtır. Bu da ciddi bir enerji kaybı demek. Oysa arka taraftan kaybolan ısıyı evin içinde tutarak doğalgaz tasarrufu sağlayabilirsiniz desek? Bunun için bu linkteki gibi oldukça uygun fiyatlı kalorifer folyoları alıp peteklerinizin arkasına yerleştirmeniz yeterli.

4. Perdeleriniz Doğalgaz Tasarrufu İçin Yardım Edebilir!

doğalgaz tasarrufu perde görseli

Perdelerinizin doğalgaz tasarrufu konusunda oldukça etkili olduğunu biliyor musunuz? Gündüz güneş vars perdelerinizi hemen açın. Böylece gün ışığı evinizin ısısısına ufak da olsa katkı sağlar. Hava kapalıyken ya da akşam olduğunda da perdelerinizi kapatın ki ısı odadan kaçmasın. Bu arada perdelerinizin kaloriferlerin önüne geçmemesine dikkat edin.

reklam

5. Çamaşırlarınız Faturanızı Artırıyor! Engelleyin

Kış aylarında çamaşırları hızlı kurutmak için kalorifer peteklerinin üzerine koyuyoruz değil mi? Bunu yaparak peteklerin havayla temasını kesiyoruz. yani ortamı ısıtmalarına engel oluyoruz. Ev ısınmadığı için de kombiniz daha fazla ısıtmak için enerji tüketiyor. Mutlaka bunu yapmanız gerekirse, linkteki gibi askılar deneyebilirsiniz.

6. Akıllı ve Saatli Termostat Kullanın

Doğalgaz tasarrufu konusunda en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri termostat. Akıllı termostatlar saat ayarları sayesinde ihtiyacınız olduğunda sistemi açıp, gerekmediğinde kapatarak size yardımcı olur. Doğalgazdan tasarruf etmek için neler yapabiliriz diyenler mutlaka bir saatli termostat edinmeli.

7.Termostatik Vanalar İle Doğalgaz Tasarrufu

termostatik vanalar doğalgaz tasarrufu için oldukça faydalı olabilir.

Salford Üniversitesi’nin araştırmasına göre, ısıtma kontrol sistemleriyle birlikte termostatik vanalar kullanmak, kullanılmama durumuna göre %40’a yakın avantaj sağlıyor. Bu linkteki gibi vanalar temin ederek siz de bir tesisatçıya bunları taktırabilir, tasarruf edebilirsiniz.

8. Dereceyi Düşürün

“Sağol Akıllı Bütçe, hiç aklımıza gelmedi” demeyin! Oda sıcaklığınızı 1 santigrat derece düşürmek doğalgaz tüketiminizi %10’a varan oranlarda azaltabiliyor. Yani oda sıcaklığınızı 21 yerine 20 dereceye ayarlayarak bir miktar tasarruf sağlayabilirsiniz.

9. Yalıtımı Önemseyin

Doğalgazda nasıl tasarruf edilir diye merak edenler hemen bir yalıtım şirketiyle görüşmeli. Evinizin hem iç hem de binanın dışından yalıtım eksiği varsa bunun giderilmesi için uğraşın. Özellike çatı, zemin gibi alanlardan ısı kaybı çok olur. Pencerelerin yalıtımını kontrol edin.

Reklam

10. Kapıları Kapatın

Bazı odalar daha zor ısınır. O yüzden bütün odaların kapısını kapatın ki soğuk odalar sıcak odaların ısısını düşürmesin. Kapı altlarına sünger vb yerleştirerek soğuk hava geçişini engelleyin.

11. Banyo ve Mutfak Kışın Isı Kaynağı Olabilir

Sıcak bir duş ya da fırında pişen bir yemekten sonra oluşan ısıyı neden değerlendirmiyorsunuz? Fırınla işiniz bittikten sonra kapatın ve soğuyana kadar kapağını açık bırakın. O ısı ortama dağılacaktır. Banyonun kapısını duştan sonra soğuyana kadar açık tutun ki, sıcak suyun buharı eve dağılsın.

Bonus: Evde Yokken Kombiyi Kapatmak Tasarruf Sağlar mı?

Bu videodaki açıklamalar için ne düşünüyorsunuz? Instagram hesabımızdan bize yorumlarınızı iletin.

Doğalgaz tasarrufu ile ilgili yazımızı sevdiyseniz yakınlarınızla da mutlaka paylaşmayı unutmayın.

bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

reklam

reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: