reklam
Evde BütçeÖne ÇıkanlarTasarruf

Yakıt Tasarrufu İçin 5 Kolay Yöntem

Aracınızda yakıt tasarrufu sağlamanın hem bütçenize hem de çevrenize oldukça fazla yararı olduğunu biliyor muydunuz? Yakıt tasarrufu yaparak tahmin ettiğinizden daha büyük bir ekonomik rahatlama sağlayabilirsiniz.

Lastik basıncınız doğru değerin %40 altında olduğunda yakıt tüketimi yaklaşık %8 artıyor.

Satın aldığınız yakıt ile daha uzun mesafeler kat edip egzoz dumanı ve karbon salınımı gibi çevre için son derece zararlı olan etkileri minimuma indirebilir ve gürültü kirliliğini önleyebilirsiniz. Böylece sadece bütçenizin değil, çevrenizin korunmasına da büyük katkı sağlayabilirsiniz.

reklam

“Peki tüm bunları nasıl yapacağız, yakıt tasarrufunu nasıl sağlayacağız” diyorsanız, işte size birbirinden önemli 5 öneri:

1. Yavaşlayın!

yakıt tasarrufu araç
Kontrollü hızlanma ve yavaşlamalar yakıt tasarrufu için önemli.

Hızlı araç kullanmayı bırakmak, yakıt tasarrufu yapmanın en bilinen ve kolay yoludur. Ne kadar hız yaparsanız o kadar da yakıt tüketeceğinizi unutmayın. Tabii uzun yolda çok düşük hızla gitmek de yakıt tüketimini arttırabilir, buna da dikkat edin. Hız konusunda en ideal olan; kurallara uyup dengeyi bulmaktır.

2. Yakıt Tasarrufu İçin Vitesi Yükseltin!

yakıt tasarrufu vites
Aracı doğru devir aralığında kullanarak yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Kalkışlarda ve hızın düşük olduğu durumlarda elbette düşük vites kullanılması gerekmekte ama bunların dışında kalan durumlarda sabit bir hızla giderken aracınızı hızınıza uygun olacak şekilde en yüksek viteste kullanmanız yakıt tüketiminizi azaltacaktır.

3. Klima Kullanımını Sınırlayın!

Klima yakıt tasarrufu için oldukça etkili.

Biliyoruz, özellikle uzun yolculuklarda bunalmamak için sıklıkla klima kullanıyoruz ancak sıcak ya da soğuk fark etmeksizin sürekli olarak klima çalıştırmak, yakıt kullanımını %3 oranında artırır. Bu yüzden özellikle kısa mesafelerde, yakıt tasarrufu için şehir içi seyahatlerde temiz hava almak için camlarınızı açmayı tercih etmelisiniz.

4. Aracınızı Rölantide Çalıştırmayın!

1-2 dakikadan uzun beklemelerde motoru durdurabiliriz.

Özellikle bir yakınımızı beklerken, aracı stop ettirmek yerine rölantide bırakmayı tercih edebiliyoruz ancak bu da kaçınmamız gereken davranışlardan birisi çünkü  motor çalışır haldeyken tahmini olarak saatte yaklaşık 1,5 litre yakıt tüketmektedir. Özellikle yaz aylarında klimayı da açık tutarak beklemek yakıt tasarrufu sağlamak isteyenler için oldukça yakıt tüketen bir hareket. Camları açarak havalandırmaya devam:)

reklam

5. Lastiklerinizi Kontrol Edin!

Aracımızda her mevsimde doğru lastiği tercih etmeliyiz. Basınçları kontrol etmeliyiz.

Lastikler aracınızın yol tutuşu ve güvenliği kadar yakıt tasarrufu için de çok önemli. Bu sizi şaşırtabilir ama aslında doğru lastik seçimi ve lastik basıncı yakıt tüketimi üzerinde sandığınızdan daha etkili. Lastikleriniz doğru değerin %40 altında olduğunda yakıt tüketimi %8 artıyor. Aynı şekilde yaz mevsiminde kış lastiği kullanmak da tüketimi artırıyor.

Bonus: En Sağlıklısı Düzenli Bakımdır!

Aracınızın bakımlarını aksatmadan yaptırmanız, aracın verimliliğini düşüren sebepleri ortadan kaldırır ve bu da yağ tüketiminin artmasını engeller. Bu yüzden düzenli bakım yaptırmayı ihmal etmemelisiniz!

Siz de yakıt tasarrufu ile ilgili yazımızı beğendiyseniz yakınlarınızla paylaşmayı unutmayın.

reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: