reklam
İşte Bütçe

B2B Satış Nedir?

İşletmelerin asıl dostu: B2B Satış!

Çocukken mağazalardaki ürünlerin, kendi kendine oraya geldiğini düşünürdük. Ama aslında bu ürünler ya da hizmetlerin tamamı başka firmalardan tedarik ediliyor. İşte B2B satış nedir sorusunun cevabı da burada ortaya çıkıyor. İşletmeler 3 tür satış yapar:

  • B2C (Business to Consumer, Yani işletmeden tüketiciye satış)
  • B2B (Business to Business, yani işletmeden işletmeye satış)
  • B2G (Business to Government, yani işletmeden kamuya satış)

B2B Satış Nedir? B2B Anlamı Nedir?

Yukardaki listede de yazdığı gibi b2b “business to business” tanımının kısaltmasıdır. Bu tanım bir işletmeden başka bir işletmeye yapılan satışı anlatır. Mesela bir peynirci, dükkanına gelen bir çok insana peynir satabilir. Ama bir yandan da aynı bölgedeki pizza restoranlarına ya da kahvaltıcılara peynir satışı yapar. İşte bu işletmelere yaptığı satışlar b2b satış olarak değerlendirilir.

B2B Satış Teknikleri Farklıdır

Bir ürünü sıradan bir tüketiciye satmak ve bir işletmeye satmak arasında fark var. Mesela peynir örneğine bakalım. Sıradan bir tüketici ürünün lezzetiyle ilgilenirken, bir işletmeci için ürünün karlılığı önemlidir. Buradaki b2b satış teknikleri çok daha farklılık gösterir. Genelde b2b satışlar, firmalar arasında satış temsilcileri tarafından gerçekleştirilir.

reklam

B2B Satış Yöntemleri Nedir?

B2B satışta seo, dijital pazarlama ve satış temsilcileri önemli rol oynar. Ürünlerin sergilendiği fuarlar, işletmeler arası bireysel ilişkiler de önemlidir. Buradaki en temel fark şu. Mesela evinize peynir alacağınız zaman bir dükkana gidersiniz. Yani müşteri işletmeye ulaşır. B2B satışta ise işletme, diğer işletmelere ulaşarak onların ihtiyaçlarına uygun ürünlerini gösterir ve satış yapmaya çalışır.

B2B Satış Yönteminin Önemi Nedir ve Nasıl Öğrenilir?

B2B satışın işletmeler için önemi oldukça büyüktür. Bu yüzden birçok işletme bu alanda çalışan ekiplerine iyi ücretler öder ve satış başına primler verir. Eğer bu alanda çalışmak isterseniz https://www.udemy.com/tr/topic/b2b-sales/ linkindeki kurslara göz atmanızı tavsiye ederiz.

Özellikle, işletmeler arasında yapılan alım-satım işlemleri, diğer türlü yapılan işlemlere göre daha büyük hacimli ve daha uzun vadeli olma eğilimindedir. Bu nedenle, doğru B2B satış stratejileri, işletmelerin daha uzun vadeli planlar yapmasına ve daha büyük başarılar elde etmesine yardımcı olabilir.

B2B satış nedir sorusuna aradığınız yanıtı bulduğunuza inanıyoruz! Yazımızı paylaşmaya ne dersiniz?
Belki bu yazılarımızı da okumak istersiniz:

reklam

reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: