reklam
Alışveriş
Popüler

Mağazaların daha fazla harcama yapmanız için uyguladığı satış taktikleri

Birçok mağaza uyguladıkları satış taktikleriyle size daha fazla harcama yapmak için sebepler sunuyor. Çoğu zaman farkında olmadığınız bu satış taktikleri farkında olmadan alışveriş sepetinizi daha fazla doldurmanıza neden oluyor.
İlginizi Çekebilir: Ucuz Alışveriş Mümkün mü?

Oysa bizim daha minimalist bir yaşam için önceliklerimiz var değil mi? İşte bu tip durumlarda bu konuda bazen zorlanıyoruz. Minimal Bir Anne blogunda minimalizme alışma süreciyle ilgili eğlenceli bir yazı var. Biz ise büyük marka ve AVM’lerin sizi zorlamak için kullandığı taktikleri incelemek istedik. Bakalım bu taktikler neler?

1) Satış Taktikleri Denince Akla Gelen İlk Yöntem: 0.99 Taktiği

Bir ürünün 100 TL olmasıyla 99,99 TL olması arasında sadece 1 kuruş fark varmış gibi görünebilir. Ama algı olarak fark bundan çok daha fazladır. Genelde insanların kafalarında o ürün için biçtikleri bir psikolojik limit söz konusudur. Bu limitin altında kalmak “ucuz” algısını pekiştirir.reklam

2) Acele Ettirmek

satış taktikleri-acele eden insanlar

“Sınırlı süre geçerli teklifler” sizi bu fırsatı bir daha bulamayacağanıza inandırır. Bu yüzden bir an önce satın almak istersiniz. Özellikle e-ticaret mağazaları ana sayfalarına saat ya da geri sayım gibi detaylar yerleştirerek sizi bir an önce satın almaya teşvik eder.

3) Girişe Konan Alışveriş Sepetleri Aslında Satış Taktikleri Arasında

satış taktikleri-market arabaları

Supermarketlerde ya da mağazalarda girişte sepetler görürsünüz. Genelde bu sepetleri eşyalarınızı taşımak için alsanız da, mağazada dolaşırken farkında olmadan bu sepeti de doldurmaya başlarsınız.

Benzer Yazılar

Kaynak: PAYOFF

4) Temel İhtiyaçları Arka Sıralara Koymak

Özellikle supermarketlerde çok uygulanan satış taktiklerinden biridir bu. Genelde çok satılan, markete gelen herkesin satın alacağı ürünleri marketin arka tarafarlarına koymak sizin daha fazla reyonun önünden geçmenize neden olur. Bu sayede başka ürünleri satın alma ihtimaliniz de artar.

Kaynak: POPSUGAR

reklam

5) İlişkili Ürünleri Uzağa Yerleştirmek

satış taktikleri-market

Bu yöntem de sizi markette dolaştırmak için uygulanan satış taktiklerinden biridir. Bazı mağazalar tüketicilerin aynı anda satın aldıkları ürünleri takip eder ve bu tarz ürünleri birbirinden uzak yerlere koyar. Amaç tüketiciyi mağazada dolaştırmaktır.

Kaynak: PAYOFF6) Göz Hizasına Pahalı Markaları Yerleştirmek

Her ürün grubunda daha fazla satılması istenen ürünler raflarda tam göz hizasına yerleştirilir. Bu ürünler de tahmin edersiniz ki mağazaya daha çok para kazandıracak ürünlerdir. Eğer o rafta ilginizi çeken bir ürün varsa göz hizasındakilerin dışında altta ya da üstte duran ürünlere de bakmakta fayda var.

Kaynak: POPSUGAR

Reklam

7) Tek Seferde Harcamak / Parça Parça Harcamak

İnsanlar, miktarlar küçük parçalara ayrıldığı zaman daha fazla harcama eğiliminde oluyorlar. Yani tek seferde 100 TL harcamaktan kaçınınan bir tüketici, 25 TL’lik 4 parçayı almaya daha meğilli olabiliyor. Mağazalar da size bir harcama planı çıkarırken, buna göre hareket ediyorlar. Mesela 25 TL’lik ürünleri bir araya toplayıp bu raftan daha fazla ürün almanızı sağlamaya çalışıyor.

Kaynak: LIFEHACK

8) Psikolojik Fiyatlandırma

Fiyatların küsüratları pahalı ya da uygun algısını oldukça etkiliyor. Örneğin 9 ya da 8 ile biten rakamlar daha uygun olarak algılanırken, 0 ile biten “tam fiyatlar” daha kaliteli ve pahalı algılanıyor. Aynı şekilde 6-7 gibi ara rakamlar ürünün inebileceği minimum fiyatta olduğu algısını pekiştiriyor. Biz demiyoruz, Payoff söylüyor:)

Kaynak: PAYOFF

9) Uzun Kuyruklar da Satış Taktikleri Arasında Yer Alıyor

Kasalardaki uzun kuyruklar mağazalar için oldukça önemli. Bunun önemli satış taktikleri arasında olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Çünkü beklerken tam kasa önündeki ürünlerle ilgilenmeniz için vaktiniz oluyor. Genelde de birçok tüketici bu reyonlardan da uygun fiyatlı birkaç ürünü sepetine atıyor. Bu yüzden bazı mağazalar özellikle kasa kuyruklarını sizin sıkılma limitinize yaklaştırmak için uzun tutuyor.

reklam

Kaynak: POPSUGAR

10) Kişiselleştirilmiş Teklifler

Kişiselleştirilmiş teklifler de zamana oynayan satış taktikleri arasında yer alıyor. Bir mağazaya gittiğinizde isminize özel gelen bir fiyat teklifi ya da size özel kurgulanmış gibi duran satış bannerları, bu teklifin size özel olduğunu hissettiriyor. Bu ayrıcalık hissi de satın alma ihtimalinizi artırıyor.Yazımızı aşağıdaki sosyal medya linklerini kullanarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

reklam

reklam
Devamını Göster
reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: