reklam
Başarı HikayeleriGirişimcilik ve KariyerÖne Çıkanlar
Popüler

Soichiro Honda’nın Başarı Hikayesi

Soichioro Honda’nın başarı hikayesi, oldukça ilginç ve girişimciler için örneklerle dolu bir yaşam hikayesi. Öncelikle bilmeyenler için Soichiro Honda kimdir kısaca bahsedelim. Soyadından da tahmin edebileceğiniz gibi Honda’nın kurucusu Soichiro Honda sıfırdan bir imparatorluk kurmuş başarılı bir iş adamı. Defalarca elindeki her şeyi kaybetmesine, eğitimini çok sonra tamamlamasına rağmen, hırsı ve azmiyle Honda başarı hikayesi değil bir efsane yazmış diyebiliriz. Honda’nın kuruluşu ve sonrasıyla işte Soichiro Honda’nın başarı hikayesi.

Honda’nın Gençlik Yılları

Soichiro Honda 1906 yılında Komyo adlı küçük bir Japon köyünde doğuyor. Babası demircilikle ve bisiklet tamiriyle uğraştığı için, küçük yaşlardan itibaren mekanikle iç içe büyüyor. Hatta Honda’nın kuruluş hikayesi bugünlerde şekillenmeye başlamış diyebiliriz. Kendi anılarında o yıllarda köylerinde ilk kez gördüğü bir otomobilden çok etkilendiğini belirtiyor. Hatta otomobilin mazot kokusunu ilerki yıllarda bile heyecanla hatırladığını sık sık söylüyor.reklam

Honda’nın Başarı Hikayesi Başlıyor

15 yaşına geldiğinde Soichiro Honda para kazanmak için evden ayrılmaya karar veriyor. Hiçbir resmi eğitimi olmamasına rağmen Tokyo’nun yolunu tutan Honda, babasının yanında edindiği mekanik bilgisine güvenerek bir araba tamirhanesinde çırak olarak iş buluyor. Bu dönemde yarış otomobillerine de merak salan Honda kendisi de yarışlara katılıyor. Ama bir kazada bir gözü ciddi oranda hasar görüyor. 22 yaşına kadar bu atölyede çalışan Honda, bu süreçte de “diploma sahibi olma” maksadıyla motor eğitimi veren bir teknik liseye kayıt oluyor, ama bitiremiyor.

“Teori yaratıcılık getirseydi, bütün öğretmenler mucit olurdu.”

Soichiro Honda

Honda 22 yaşında kendi memleketinde, kendi atölyesini açma hayaliyle memleketine dönüyor.

Soichiro Honda Artık Kendi İşinin Patronu

Büyük bir heyecanla kendi atölyesini açan Honda, bu dönemde ilham aldığı Toyota için de parça üretmek istiyor. Ama tüm üretim denemeleri Toyota mühendisleri tarafından reddediliyor. Tek tek ülkedeki tüm Toyota tedarikçilerini gezip çıkarımlar yapan Honda, sonunda doğru standartlarla piston halkaları üretmeyi başarıyor. Hatta o kadar başarılı oluyor ki Toyota, atölyesinin %40’ını satın alıyor. İşte tam da işler yolunda giderken talihsizlikler peşkeşe gelmeye başlıyor.reklam

Fabrika İki Defa Yıkılıyor

Tüm o başarılı başlangıca rağmen, savaş yıllarında yaşanan sıkıntılar ve tüm motor fabrikalarının hava saldırılarıyla yıkılması Honda’yı da etkiliyor. 1943 yılında bir hava saldırısıyla fabrika yerle bir oluyor.
Ama Honda gibi azimli biri, bu kadar kolay pes etmiyor. Üretimlerine farklı bir noktada devam etmeye karar veriyor. Ne var ki Honda orada da doğal bir felaketle zarar görüyor. Bir deprem sonunda tüm atölyesi yerle bir oluyor. Bu noktada artık birçok insanın pes edeceği bir noktaya geliyor. Fabrikadan kalan parçaları uygun bir fiyata Toyota’ya satıp bir süre sessiz kalıyor.

Soichiro Honda’nın Başarı Hikayesi Özeti: En İyi Fikirler Bazen Yokluktan Gelir

Soichiro Honda artık her şeyini kaybetmiş bir adamdır. Japonya da savaşın yıktığı, yokluk içinde bir ülke. Japonya’da öyle bir benzin sıkıntısı vardır ki, insanlar arabalarını bile çalıştıramayacak durumdadır. Zaten gidecek çok da yerleri yoktur. Tam da bu noktada, Honda kendi ulaşımı için elinde kalan malzemelerle bisikletine ufak bir motor yapar. Bu hem az yakıt tüketimi sağlayan, hem de hızlı bir ulaşım çözümü olmuştur. Çevresindeki insanlar da bu “motorlu bisikletten” istemeye başlar. Honda fırsatı görür. Seri üretime geçmek ister.

Honda’nın seri üretim için parası yoktur. Ama sermayeyi çözecek yöntemler düşünür.

Bu süreçle ilgili birçok kaynakta farklı bilgiler mevcut. Ama iddiaya göre Honda, telefon rehberinden ulaşabildiği bisiklet tamircilerine bu üretimine destek olmaları için birer mektup gönderiyor ve onlara da kardan ufak bir pay teklif ediyor. Kısa sürede de ihtiyacı olan sermayeyi toplayıp ilk Honda motorlu bisikleti olan A-Type‘ı üretiyor. Bu model halk arasında motor sesi yüzünden “Bata bata” olarak anılıyor ve çok tutuyor.Honda Hayallerinden Vazgeçmiyor

Honda, birkaç yıl boyunca çok başarılı motosikletler ve motorlu bisikletler üretiyor. Hatta 1964’te dünyanın en büyük motosiklet üretici olmayı başarıyor. Ama içindeki otomobil merakı onu başka bir maceraya itiyor. “Otomobil Üretmek”. Bu hayaline ortak etmek için kimin kapısını çalsa ülkedeki Suzuki, Mazda, Mitsubishi ve Toyota gibi devlerin karşısında kendine yer bulamayacağını söylüyorlar. Bu hayalinden vazgeçmeyen Honda, T360 adıyla bir kamyonet üretiyor. Çok da başarılı oluyor. Hemen ardından gelen s500 spor otomobil kategorisinde de iddialı olduğunu gösteriyor. Honda kısa sürede Japonya’da ve Asya’da otomobilde de iddialı olduğunu kabul ettiriyor. Ama yetinmiyor ve gözünü Amerika’ya dikiyor.

Reklam

Honda’nın Başarı Hikayesi Amerika’da Devam Ediyor

Honda Asya’daki başarısını Amerika’da da sürdürüyor. Hatta öyle ki, Amerika’da üretim yapmaya başlayan ilk Japon otomobil markası oluyor. Bu başarısıyla da artık dünyanın en büyük otomotiv markalarından biri sayılıyor. 40 yıl gibi kısa bir sürede sıfırdan bu başarıyı yakalamalarında kurucusu Soichiro Honda’nın azimli karakterinin payı büyük.

Otomotivin Yanında Yeni Endüstriler

Honda, otomobil sektörünün yanında birçok yeni endüstriye de sıçrıyor. İş makinelerinden gemi makinelerine, motorsporlarından iş ekipmanlarına birçok endüstri alanında faaliyet gösteriyor. Firmanın yenilikçi yapısıyla en özen gösterdikleri kategoriler ise havacılık ve robot teknolojileri oluyor. Nitekim dünyanın en ünlü robotu asimo da Honda’nın üretimlerinden biri.

1995 yılında ise Honda havacılık hayalini gerçekleştiriyor ve mini yolcu jetleri üretmeye başlıyor. Şu ana kadar dünyada kullanılan 130 özel iş jeti bulunuyor.

Şirket Yöneticileri Başarıyla Belirleniyor.

Soichiro Honda, şirketin yöneticilerini ise merak ve inovasyon becerisine göre belirliyor. Zaten kendisinden sonra da şirketin başına ailesinden birilerini değil, şirkette başarılı bulduğu çalışanları arasından seçiyor. Bunun şirketteki başarı iştahını artırdığına eminiz.reklam

İlginizi çekebilir: Sürdürülebilir Başarı

Soichiro Honda’nın başarı hikayesi gibi daha birçok başarılı girişimcinin hikayesini yayınlamaya devam edeceğiz. Aşağıda diğer yazılarımıza da bakabilirsiniz.

reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: