reklam
Girişimcilik ve Kariyerİşte BütçeÖne Çıkanlar

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Bilgisayar mühendisliği maaşları her zaman yüksek meslek dallarından biri olarak düşünülüyor. Özellikle üniversite sınavları sonrası gözde tercihlerden biri oluyor. Peki gerçekten böyle mi? Bilgisayar mühendisi maaşı gerçekten o kadar yüksek mi? Eğer kendini yetiştiren ve çok çalışan bir mühendisseniz, yüksek maaşlar ve yurtdışında mühendis olarak çalışmak mümkün. Ama bilgisayar mühendisliği sadece maaşı için size cazip geliyorsa, iki kere düşünün derim! Bu sadece maaşı için yapılacak bir meslek değil. Bu yazıda sektöre dair acı gerçekleri de bulacaksınız!

Bilgisayar mühendisi ne iş yapar?

Bilgisayar mühendisliği aslında ülkemizde doğru tanınmayan bir iş alanı. Genellikle bilgisayar mühendisliği yazılım mühendisliği ile sınırlı sanılıyor. Oysa bir bilgisayar mühendisi, bilgisayar donanımlarının tasarlanması, bunların yazılımla uyumlu çalışması gibi komplike bir iş alanına sahip. Hatta anakart, mikroçip gibi ürünlerin üretim aşamalarında bile belli alanlarda çalışabilir. Ama ülkemizde bilgisayar endüstrisi bu büyüklükte olmadığı için çoğu mühendis yazılım ve web geliştirme gibi alanlarda görev alıyor. Bu durum bilgisayar mühendisliği maaşları için de önemli bir belirleyici.

Bilgisayar mühendisliği okumak gerekli mi?

Bu başlığı yazıya daha sonradan ekledim. Açıkcası bilgisayar mühendisliği bölümü ve ünvanı ülkemizde biraz eski kalmış bir müfredatın ürünü bana göre. Günümüzde bilgisayar bilimlerinin alt dalları kendi içinde o kadar ilerledi ki, bir mühendisin tek başına bütün bu alanlarda tam anlamıyla yetkinleşmesi kolay değil.

reklam
  • Algoritma geliştirme
  • Yapay zeka
  • Veri yapıları, veritabanları
  • Programlama dilleri ve metodları
  • Bilgisayar mimarisi
  • Bilgisayar grafikleri
  • Kullanıcı ve sistem etkileşimi
  • vb…

Bu alanların tamamı bilgisayar mühendislerinin çalışma alanları arasında yer alıyor.

Bilgisayar Bilimleri vs. Bilgisayar Mühendisliği

Eskiden tüm bu alanlar “bilgisayar bilimleri” altında bulunan alanlardı. Zaman içinde her biri büyüdü ve kendi uzmanlık alanları haline geldi. Oysa yurtdışında bu alanların bazıları artık “bilgisayar bilimleri fakültesi” altında ayrı bir üniversite bölümü olarak bulunuyor. Maalesef ülkemizde bu bölümler henüz üniversitelerimizde yer almıyor. Ama ülkemizde iş ilanlarında “bilgisayar mühendisi” olarak aranan işler bile aslında ağırlıklı olarak yazılım üzerine iş alanları. Ekşi sözlükteki bu yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Bilgisayar mühendisliği okumanın gerekliliği/Ekşi Sözlük

Bilgisayar mühendisi ne kadar kazanır?

Ülkemizde iş tanımları genellikle “bilgisayar mühendisi” olarak Bilgisayar mühendisliği maaşları birçok kritere göre değişiklik gösteriyor. Ülkemizde bu alanda eğitim almış bir mühendis, büyük bir ihtimalle yazılım sektöründe görev alacağına emin olabilir. Haliyle, aslında yazılım sektöründeki maaş skalasına bakmak fikir verecektir.

Özel sektörde bilgisayar mühendisliği maaşları

Özel sektörde bilgisayar mühendisi maaşı tecrübeye, eğitime, şirkete ve görev tanımına göre büyük değişiklik gösteriyor. Yeni mezun bilgisayar mühendisi maaşı asgari ücretten başlayabiliyor. Uzmanlık seviyesine göre 30bin seviyesine kadar ulaşabiliyor.

reklam

kaynak: kariyer.net

Kamuda bilgisayar mühendislerinin kazancı ne kadar?

Kamuda bilgisayar mühendisi maaşı 2022 verilerine göre en düşük 11.440 TL olarak belirlenmiş durumda. Bu elbette kıdem ve terfilerle zaman içinde daha yüksek meblağlara ulaşabiliyor.

Yurtdışı bilgisayar mühendisliği maaşları

Bilgi teknolojileri (IT) alanı dünyanın her noktasında ilgi gören bir iş alanı. Bu yüzden yurtdışı mühendis maaşları oldukça merak ediliyor. Özellikle yurtdışında mühendis olarak çalışmak isteyenlerin en çok ilgilendikleri ABD ve Almanya gibi ülkelerdeki maaşları sizin için derledik. Yurtdışında bir bilgisayar mühendisi ne kadar maaş alır aşağıda görebilirsiniz.

Amerika bilgisayar mühendisliği maaşları

Glasdoor verilerine göre ABD’de “computer engineer” olarak çalışan bir mühendis başlangıç seviyesinde 61000$ ile 90000$ arasında kazanıyor. Bu ücretler elbette yıllık brüt maaşlar. Tecrübe ve kıdeme göre ortalama maaşlar yıllık 160000 dolar ile 250000 dolar seviyelerine ulaşabiliyor. Elbette üst düzey şirketlerde üst düzey pozisyonlarda yıllık 500k üzerinde kazançlar da söz konusu olabiliyor.

Amerika bilgisayar mühendisliği maaşları hakkında güncel bilgilere glasdoor üzerinden ulaşabilirsiniz.

Reklam

Almanya’da bilgisayar mühendisliği ne kadar kazanır?

Almanya da bilgisayar mühendisleri için cazip adreslerden biri. Üstelik rekabetçi ücretler sunan şirketlere sahip. Glassdoor üzerinde yaptığımız bir araştırmaya göre “computer engineer” pozisyonunda maaşlar 60000 ile 120000 Euro arasında değişiklik gösteriyor. Elbette bunlar ortalama maaşlar. Daha üst ücretler veren şirketler de mevcut.

Yeni mezun bilgisayar mühendisliği maaşları

Yeni mezun bilgisayar mühendisi maaşı ülkemizde en çok tartışılan konulardan birisi. Genellikle yeni mezunlar ücretlerin düşüklüğünden yakınıyor. Ülkemizde yeni mezun maaşları asgari ücret ila 7500-8000 TL arasında değişiyor.

bilgisayar mühendisliği sadece maaşı için size cazip geliyorsa, iki kere düşünün derim! Bu sadece maaşı için yapılacak bir meslek değil.

Bilgisayar mühendisi iş alanları

Bilgisayar mühendisleri ülkemizde ağırlıklıklı olarak yazılım alanında çalışıyor. Yazılım mühendisi, veri uzmanı, web geliştirme, kontrol mühendisliği, donanım mühendisliği gibi alanlarda çalışma fırsatı yakalıyor. Bilgisayar mühendisi maaş imkanlarını araştırırken bu alanların maaş tekliflerini de değerlendirebilirsiniz.

Yazılım mühendisi maaş oranları

Bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirenlerin en çok çalıştığı alanlardan biri de yazılım mühendisliği. Önceki Yazılımcı‘nın yaptığı ankete göre yazılımcı maaşları ortalama 6500 TL ile 25000 TL arasında değişiyor. Anketin tamamına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

reklam
https://oncekiyazilimci.medium.com/yaz%C4%B1l%C4%B1mc%C4%B1-maa%C5%9Flar%C4%B1-2022-ab0c28d8d62b

Otomasyon mühendisliği maaş oranları

Ülkemizde otomasyon teknolojileri yaygınlaştıkça otomasyon mühendisi ihtiyacı da artıyor. Bilgisayar mühendisleri için otomasyon mühendisliği de bir kariyer alternatifi olarak yer alıyor. Peki otomasyon mühendisi olarak çalışan bir bilgisayar mühendisi ne kadar kazanır?

Kariyer.net’in araştırmasının sonuçlarına bakabilirsiniz.

Bilgisayar programcılığı maaş oranı

Bilgisayar mühendisliği maaşları kadar bilgisayar programcılarının da maaşları oldukça merak edilen konular arasında. 2 yıllık ön lisans mezunu ya da bu konuda eğitim veren kurslardan mezun olan bilgisayar programcıları 6000 TL ile 13000 TL arasında değişmekte. Elbette bilgisayar programcıları maaşlı işlerinin yanında freelance çalışarak gelirlerini artırabiliyor.

Nasıl bilgisayar mühendisi olabilirim?

Bilgisayar mühendisi unvanı almak için üniversitelerin 4 yıllık bilgisayar mühendisliği bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. Bunun yanında yazılım mühendisliği gibi bölümler okuyarak da bilgisayar teknolojileriyle ilgili alanlarda çalışabilirsiniz.

Bilgisayar mühendisliği maaşları hakkındaki yazımızı sevdiyseniz diğer yazılarımıza da göz atın:

reklam

reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: