reklam
EğitimÖne Çıkanlar
Popüler

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları: Kariyer ve Gelir İmkanları

Yabancı dil öğrenmenin faydaları denince akla birçok konu geliyor. Mesela çok yönlü düşünme, yeni kültürler öğrenme, zihni çalıştırma vb. diye uzun bir liste yapabiliriz. Peki ya kariyerimize ve gelirimize etkileri olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sizin için kariyer ve gelir imkanları açısından yabancı dil öğrenmenin faydaları adlı bir yazı hazırladık.

İlginizi çekebilir: 5 Ücretsiz Yabancı Dil Uygulaması

1. Yabancı dil bilenler daha fazla Kazanıyor.

Yabancı dil uygulaması fluentu’nun yayınladığı makaleye göre yabancı dil bilenler, %5 ile %20 arasında daha fazla gelir elde ediyor. Ülkemizde de bazı özel şirketler ve kamu kuruluşları yabancı dil bilen çalışanlarına yabancı dil primi de ödüyor.

reklam

Kaynak: Fluentu2. Daha fazla iş seçeceği yabancı dil öğrenmenin faydaları arasında ilk sırada.

İkinci bir dil bilmek, globalleşen dünyada oldukça avantaj. Özellikle ithalat ve ihracat yapan kuruluşlarda farklı ülkelerin dillerini bilmek tercih edilme sebebi. Hatta bazı pozisyonlar için yabancı dil ilk seçenek olabilir. Çünkü tercümanlar dili ne kadar iyi konuşsalar da, sektörel jargonu bilemeyebilirler. Bu durumda hem sektörü bilen, hem de o dili bilen bir çalışan her zaman avantajlı durumda olacaktır. Örneğin İspanya’yla tarım ürünleri alım satımı yapan bir şirket, tercümanlarla iş yapmak yerine ispanyolca bilen ve bu sektörde çalışmış bir elemana öncelik verirler.

3. Öğrenme imkanları artıyor.

İlginizi çekebilir: Yaşam Boyu Eğitim-Online Eğitimler ve Daha Fazlası

Yaşam boyu eğitimin ne kadar önemli olduğuna yazılarımızda değinmiştik. Kabul edelim, dünyada birçok önemli kaynak ilk olarak İngilizce olarak yayınlanıyor. Önemli kitaplar, eğitim videoları vb. derken liste uzayabilir. Haliyle İngilizce bilmeniz, kendinizi geliştirmek için çok daha fazla kaynağa erişmenizi sağlıyor. Yemek tariflerinden yazılım eğitimlerine, pazarlama bilgilerinden temel bilimlere kadar birçok konuda İngilizce kaynak sayısı çok daha fazla. Kariyerinizde daha da ilerlemek, daha fazla gelir fırsatı yakalamak için bu kaynaklara erişmek istemez miydiniz?

reklam4. Farklı dillerde ek gelir fırsatları

Birçok insan artık asıl işinin yanında ek işler de yaparak gelirini artırıyor. Belki siz de bu seçenekleri değerlendiriyorsunuzdur. Peki yeni bir dil öğrenerek bu seçenekleri daha da artırabileceğinizin farkında mısınız?
Mesela upwork.com gibi platformlar üzerinden farklı dilde ek iş fırsatları bulabilirsiniz.

5. Yabancı dil öğrenmenin faydalarından biri de çevre edinme imkanı

Başarılı bir kariyer inşa ederken çevrenin ne kadar önemli olduğunu fark etmişsinizdir. Peki çevrenizi neden farklı kültürlerden insanlarla doldurmayasınız? Farklı ülkelerden müşteri ve iş bağlantıları edinmek hem kendi iş fırsatlarınız için, hem de işverenlerin sizi tercih etmesi için önemli bir puan olabilir.

Gördüğünüz gibi yabancı dil öğrenmenin faydaları saymakla bitmiyor. Eğer siz de yazımızı beğendiyseniz, aşağıdaki butonlarla sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın.Reklam

reklam
Devamını Göster
reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: