reklam
Öne ÇıkanlarTasarruf

Fomo Nedir? Borsa ve kripto parada fomo ne demek?

Borsa ve kripto parayla ilgilenenler mutlaka “fomo” terimini duymuştur. Peki borsa ve kripto parada fomo nedir? Fear of Missing Out tanımının kısaltması olan fomo terimini, “kaçırma korkusu” olarak özetleyebiliriz.

Fomo nedir? Kripto para piyasalarında bizi nasıl etkiliyor?

Kripto piyasaları fomo etkisinin en çok görüldüğü alanlardan biri.

Özellikle sosyal medyada kripto para konusunda oldukça fazla paylaşım yapılıyor. Bu paylaşımların birçoğu çeşitli kripto para birimlerinin ne kadar kazandırdığı ile ilgili oluyor. Üstelik gördüğümüz içerikler genellikle kulaktan dolma bilgilerle hazırlanıyor. Hangi para birimi ne kadar kazandırdı? 1 yılda hangi para birimi ne kadar arttı? Son günlerde rağbet gören para birimleri gibi içerikler görüyoruz.

reklam

“Herkes kazanıyor, ben bu fırsatı kaçırmamalıyım” korkusu

Sosyal medyada gördüğümüz bu tarz postlar bazen farkında olmadan kararlarımızı etkiliyor. Örneğin bir kripto para birimi son zamanlarda çok artış gösterdiğinde popülerleşiyor. Daha önce yatırım yapan insanların kazanç oranlarını görünce biz de fırsatı kaçırmamak için hemen düşünmeden o kripto paraya yöneliyoruz. Oysa o ana kadar kazandıran para zirveye ulaşmış ve hızlıca düşüşe geçebilir. Bunu ancak doğru analizleri yaparak öngörebiliriz.

Daha geniş bir yerden bakalım. Mesela son 1-2 yıldır kripto para konusu çok gündemde. Belki de 10 yıldır bu alana yatırım yapan insanların kazançlarını görenler, hiç düşünmeden ceplerindeki parayı bu alana aktardı. “Herkes kazanıyor, ben bu fırsatı kaçırmamalıyım” dürtüsüyle belki de hiç bilmeden riskli yatırımlara düşüncesizce atlıyor. Oysa yatırım enstrümanı ne olursa olsun, bu konuda eğitim ve analizlerle risklerin öngörülmesi gerekiyor. İşte fomo, yani fırsatları kaçırma korkusu, bizi ani ve riskli kararlar almaya itebiliyor.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kripto Para Nedir?

Borsada fomo nedir?

Kaçırma korkusunun anlamını borsayla ilgilenenler de tahmin edebilir. Tıpkı kripto parada olduğu gibi borsada da fırsatları kaçırma korkusu birçok insanı etkiliyor. Fomo nedir borsa ile uğraşanların bu yüzden merak ettiği bir soru.

Bir hisse popülerleşiyorsa borsada fomo alımları görebiliriz

Borsada fomo nedir sorusunu birkaç örnekle açıklayalım. Mesela bir hisse senediyle ilgili son yılların en yüksek kâr payı yani temettü haberi geldi. Hisseyi çok önceden düşük fiyattan alanlar için güzel haber. Ama bu haberi duyanların birçoğu heyecanla o hisseyi almaya başlıyor. Çünkü fırsatı kaçırmak istemiyor. Bu yüzden hissenin şu anki fiyatını, temettü oranını vb umursamadan alım yapıyor.

reklam

Bir diğer örnekle ilerleyelim. Bir hisse son birkaç hafta içinde %35-%40 artış yakaladı diyelim. Bu haberi duyanlar hemen bu artışın sonsuza kadar devam edeceğini hayal ederek hisseyi almaya başlıyor. Oysa hisse belki de zirvesini yakaladı ve uzun süre sabit kalabilir hatta düşebilir. Ama fırsatı kaçıracağım korkusuyla hisse alımına yöneliyor herkes.

Fırsatları kaçırma korkusunu manipülatörler nasıl kullanıyor?

Fomo nedir öğrendiğimize göre, bu konuyu kendi lehine kullananları da inceleyelim. Çeşitli sosyal medya hesaplarında sık sık “bu hisse çıkacak, bu kripto parayı alın” gibi öneriler görebilirsiniz. İşte bunların bazıları maalesef fırsatları kaçırma korkusu yaşayanları manipule ediyor. Özellikle kripto gibi denetimsiz borsalarda bu tarz yönlendirmeler çok yapılıyor. Finansal okuryazarlık derneğinin bu içeriğine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Fomo nedir size bu yazıda açıklamaya çalıştık. Umarız faydalı bir içerik sunabilmişizdir.

reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: