reklam
Kişisel GelişimÖne Çıkanlar

İlişkilerde Para Sorunu: Çiftleri Tartışmaya Sürükleyen 5 Konu

Eğer birlikte ortak bir gelecek planlanıyorsa, tüm romantik ilişkilerde konu bir şekilde döner dolaşır paraya gelir. Hesabı kim ödemeli konusundan tutun, çiftin arasındaki borç durumuna, bir tarafın daha çok harcama yapmasından, diğerinin tutumlu olmak istemesine kadar birçok konuda ilişkilerde para sorunu yaşanabilir. Bu konu genelde bir tabu olduğu için çiftler ilişkilerde para sorunu hakkında konuşmayı tercih etmez. Bu yüzden de tartışmalar yaşanabilir. Peki ilişkilerde para sorunu ve buna bağlı tartışma yaratan konular ne olabilir dedik ve bu derlemeyi yaptık:

1. Para Konusunda Açık Olmamak

ilişkilerde para sorunu-konuşan çift

İlişkilerde para sorunu denince ilk akla gelen konu.

Her ilişkinin dinamikleri farklı. Ama çiftler sağlıklı ve uzun bir birliktelik sürdürmek istiyorlarsa, her konuda olduğu gibi para konusunda da açık olmalılar. Geliri daha fazlaymış gibi davranmak, borçları saklamak, eğer evliyse habersiz harcamalar yapmak gibi davranışlar hem güveni sarsıyor hem de ciddi finansal sorunları da beraberinde getiriyor.

Kaynak: Moneyfit

reklam2. Para Yönetimini Bir Tarafa Bırakmak

İlişkilerde para sorunu, genelde tarafların eşit iş yükünü paylaşmamasından kaynaklanıyor.

İlgilinizi Çekebilir: Ev Bütçesini Şirket Bütçesi Gibi Düşünmek

Belki kulağa yeterince romantik gelmeyebilir, ama ortak bir gelecek planlayan bir çift para idaresini de birbiriyle koordineli götürmeyi denemeli. Tüm geliri ve gideri bir kişinin takip etmesi, hem partnerlerden birinin evin bütçesinden bihaber olmasına sebep oluyor, hem de bir tarafın daha fazla yorulmasına. En azından ortak giderler için bu sürecin birlikte yönetilmesi daha verimli olabilir.

Kaynak: CheatSheet

reklam

3. Harcamalar Konusunda Suçlayıcı Davranmak, İlişkilerde Para Sorunu Denince Atlanan Bir Detay

Bazı ilişkilerde para sorunu olmamasına rağmen, taraflardan biri diğerini harcama alışkanlıkları konusunda suçlayabiliyor. Bu konuda daha çözümcü davranmak önemli.

Her ilişkide taraflar aynı alışkanlıkları paylaşmayabilir. Mesela eşiniz ya da sevgiliniz moda konusunda epey harcama yapıyor olabilir. Ya da yeni çıkan her elektronik ürünü almak isteyebilir. Bazen de yemek ve eğlenceye çok para harcayabilir. Bu durum sürekliliğe dönüştüğünde diğer taraf rahatsızlık duyabilir. Genelde bu durumlarda “neden bu harcamalar yapıldı” temalı tartışmalar başlar. Onun yerine daha yapıcı olmak tartışmayı önleyebilir. Mesela harcamaları azaltma yönünde çözümler sunmak işe yarayabilir. Sadece mağazaların indirim dönemlerinde alışveriş yapmaya teşvik etmek, daha ucuz alternatiflere yönlendirmek hatta belki daha az almaya teşvik etmek gibi…
Kaynak: LifeHackilginizi çekebilir: Evlilikte maddi sorunlar ve sebepleri

4. Para Konusunda Farklı Hedef ve Beklentilere Sahip Olmak

Bir çiftin parayla ilgili aynı hedefleri paylaşmaması, ilişkilerde para sorunu konusunda önemli bir tartışma konusu.

Birçok çift ortak birikim yapıyor. Ama bu birikimlerin nasıl değerlendirileceği konusunda birbirine açık olmuyor. Ta ki taraflardan biri bu birikimle bir harcama yapmak isteyene kadar. Mesela Ali ve Ayşe diye iki isim atalım:) Ali bankadaki birikimle yeni bir araba almak istiyor. Diğer yandan Ayşe bu parayı kiradan çıkıp kendi evlerini almak için peşinat yapmak istiyor. Ama bugüne kadar hiç konuşmadıkları için bu fikir ayrılığı aralarında büyük bir kavganın fitilini ateşleyebilir.

5. İlişkilerde Para Sorunu Yaşatan Bir Hata: Sır Saklamak

Unutulan bir ödeme, gizli bir harcama, yapılmayan bir ödeme ya da “nasılsa yerine koyarım” diye birikim hesabından çekilen bir meblağ…
Tüm bunlar ilişkideki finansal dengeyi sarsacağı gibi çiftin birbirine olan güvenini de etkileyebilir.

Reklam

Kaynak: My Money Coach6. Bonus Madde: Her Zaman Sadece Para Konuşmak

doğa yürüyüşünde bir çift

Bazen hayat koşturmacası, işler, faturalar, taksitler derken çiftler zamanının çoğunu para hakkında tartışarak geçirmeye başlar. Para mutlu ve rahat bir hayat sürmek için önemli bir araç. Ama asla hayatın odağı da olmamalı. Bazen tüm para meselelerini bir kenara bırakıp birlikte gezmek, açık havada yürüyüşe çıkıp sohbet etmek, başbaşa bir yemek yemek, geleceğe dair planlardan konuşmak gerek.

Eğer yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın:) Aşağıda paylaşabilmeniz için butonlarımızı kullanabilirsiniz.

reklam
Başa dön tuşu