reklam
Öne ÇıkanlarKişisel Gelişim

Yeni Yıl Hedef Listesi

Yeni yıl hedef listesi hazırlamak üniversite yıllarımdan beri en sevdiğim şeylerden biri. Bazılarını gerçekleştiriyorum, bazılarını es geçiyorum ama oturup yeni yıl planları üzerine biraz düşünmek için keyifli bir süreç oluyor. Bu yüzden yeni yıl kutlamalarına geçmeden size yeni yıl hedef listesi için fikir verebilecek birkaç madde de Akıllı Bütçe eklesin!

Yeni yıl hedef listesi

Bu listede yer alan içerikler tamamen kişisel listemden çıkarttığım maddeler. Ama belki sizin için de ilgi çekici ve ilham verici olabilir.

Bu yazımızı da okuyun: 8 Adımda Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır?

reklam

1. İdeal kiloya ulaş

Yeni yıl hedef listesini bir klişeyle açmadan olmaz! Bu yıl boy/kitle endeksine uygun olarak kaç kilo olman gerekiyorsa o kiloya ulaşmayı kendine hedefle. Belki de bu sene o senedir!

2. Bir meditasyon rutini oluştur

Yeni yıl hedef listesi yaparken mutlaka yer verdiğim bir konu bu. Yoğun tempoda yaşıyoruz. Bu süreçte arada nefes almaya ihtiyacımız var. Meditasyonu sadece yoga vb. gibi düşünmeyin. Doğada bir yürüyüş, gün içinde yarım saat kitap okumak… Bunları da katabiliriz. Önemli olan yavaşlamak.

3. Her gün yeni bir şey öğren

Şilili şair Pablo Neruda “Yavaş yavaş ölür her gün aynı şeyi tekrarlayanlar” diyor. İşte bu yüzden yeni yıl hedef listemizde ufkumuzu açmanın yeri çok önemli. Özellikle kendi dünyanızın dışında bir şeyler okumak, izlemek size sandığınızdan daha büyük bir fayda sunar. Bunun için farklı konularda dergiler alın her ay. Hatta Turkcell dergilik uygulamasını kullanın.

4. Bir hobi edin

Bir hobi edinmek size nefes almak için bir alan sunar. Üstelik bu konuda bilgi paylaşımı yapabileceğiniz yeni arkadaşlıklar ve ortamlar da sunar. Ne olduğunun, ne kadar iyi yaptığınızın bir önemi yok. Önemli olan vaktinizi bir uğraşa adamak. bu müzik de olabilir, örgü örmek de! Spor da olabilir, pastacılık da!

5. Oyun oyna

Büyümenin belki de en sıkıcı kısmı oyunlardan uzaklaşmak. Oysa beynimiz oyunları sever. O zaman onu mutlu edelim ve oyun oynamaya vakit ayıralım. Sadece video oyunlarından bahsetmiyorum. Hatta onlar konumuzun biraz dışında. Daha sosyal, ailemizle çocuklarımızla vakit geçirebileceğimiz oyunlara da zaman ayıralım.

reklam

6. Düzenli ve dengeli beslen

Beslenme sandığımızdan daha etkili hayatımızda. Ruh halimiz, enerjimiz, hormon dengemiz bile yediklerimizden etkileniyor. O zaman bize iyi gelen bir doğal besinlerle, düzgün bir beslenme alışkanlığı edinmenin zamanı. Yeni yıl hedef listesi yaparken beslenmeyi atlamıyorum.

7. Bir iş planı oluştur

Kendi işim için de, maaş aldığım iş için de mutlaka bir kariyer/iş planı oluşturuyorum. Bu sene içinde neler yapmayı neler başarmayı hedefliyorum karşıma yazıyorum. Böylece çalışmalarım o alanda yoğunlaşıyor.

8. Daha fazla hareket et

Son dönemde çok hareketsizleştik. Bunu dengelememiz gerekiyor. bol bol yürüyelim, gün içinde sağlığımız yaşımız ve vücudumuza uygun ölçüde egzersize zaman ayıralım diyenlere katılıyorum. Bunu da yeni yıl hedef listesi yaparken not alıyorum.

9. Daha fazla oku

“Devir video devri” diyenlere katılmıyorum. Öğrenmek bir bütündür. Duyarak, görerek okuyarak öğreniyoruz. Birinin eksikliği hemen fark ediliyor. Teknolojiyle bizden daha fazla ilişkili olan gelişmiş toplumlar bile bizden kat kat fazla okuyorsa vardır bir bildikleri.

10. Daha fazla şükran duy

Bununla dalga geçen çok insan var. Evet kulağa biraz geyik gelebilir. Ama hiç gerçekten denediniz mi? Bunu gerçekten yapan bir insan hayatın ufak güzelliklerine bile o kadar özenle yaklaşmaya başlıyor ki!

Reklam

11. Ertelemeyi bırak

Geçen yılki yeni yıl hedef listesi bazı maddeleri hala tamamlanmamış olarak karşımda. Yani ertelemişim. Yarın derken bir senedir unuttuğum şeyler var. Bu sene bunu azaltmalıyım!

12. Hayallerin için zaman ayır

Bu da bir üstteki maddeyle aynı. Biz sihirli bir değnek gelsin, her istediğimizi bir anda oldursun istiyoruz. ama gerçek hayat öyle değil. Hayal ettiğimiz çoğu şey uzun süreli çalışma ve vakit isteyen konular. Ev almak mı? Yavaş yavaş birikim yapmak gerek. Fit olmak mı? Bir gecede olmaz aylarca çalışmak gerek. İş kurmak? Hangi iş bir günde kurulmuş!

13. Doğaya koş

Bu madde şehirde yaşayan benim gibiler için. Günlerimiz toprağa temas etmeden geçiyor. Böyle olmamalı. Arada doğaya gitmeyi unutmamalıyım.

14. Küçük eğlenceler bul

Hayatımız o kadar stresli ve telaşlı geçiyor ki, her şeyi büyük yaşıyoruz. Bu rahatlama ve eğlence zamanlarımızı da büyük yaşama isteği doğuruyor. İlla toplanıp yemeğe çıkılacak, haftasonu valiz doldurulup tatile gidilecek… Mesela akşam bahçedeki kedilerle on dakika oynamak da bir rahatlamadır. İş çıkışı koştur koştur eve gitmektense bir çay bahçesinde 15 dakika oturup çay içmek de…

15. Yeni bir yetenek öğren

Yeni yıl hedef listesi içinde en sevdiğim kısımlardan birisi “yetenek öğrenme”. Belki teknolojiyle ilgili bir yetenek ya da yeni bir dil. Belki mesleğe dönüşebilecek bir beceri… İsmek gibi kurslardan başlayarak kendinizi geliştirin.

reklam

16. Kararlı ol

Belki de en önemli maddelerden biri bu. Çünkü kararlı ve iradeli davranmadığımız sürece istediğimiz adımı atalım, sonunu getirmekte zorlanırız.

17. Vicdanlı ol

Kararlı olmak kadar önemli bir adım bu. Başarıya giden yolda her şey doğrudur anlayışını yanlış buluyorum. Yeni yıl hedef listesi için bu maddeyi ekliyorum.

18. Karizmanı önemse

Komik gelebilir bu başlık ama sosyal hayatta ve iş hayatında daha sözü geçen biri olmak için önemli olduğunu düşünüyorum. İyi giyinmek(Pahalı değil, iyi ve temiz giyinmek), beden dilini iyi kullanmak gibi becerileri geliştirmeyi önemsiyorum.

19. Zeka gelişimini önemse

Bu da komik maddelerden biri. Ama Yeni yıl hedef listesi notlarıma bunu da ekliyorum. Elbette normal zekalı insanlarken dahi olmamız mümkün değil. Ama potansiyelimizin sınırlarını zorlayabiliriz. Aklımızı, mantığımızı daha verimli kullanmanın yollarını bulabiliriz. Bu yazıyı sevdim mesela bu konuyla ilgili.

20. Duygusal zekanı kullan

Zekanın yanında empati becerimizi ve duygusal zekamızı da geliştirmeliyiz diye düşünüyorum. İnsanlarla iletişimimizde bu becerilerin önemi var. Bunu atlamamalıyız. Merak edenler için bir yazı da buraya bırakalım.

reklam

21. Yavaşla ve sakinleş

Hızlı yaşıyoruz. Telaş içindeyiz. Bu da bizde strese yol açıyor. Yeni yıl hedef listesi yaparken bu maddeye mutlaka yer vermeliyim diye düşündüm. Çünkü bu tempo aslında bünyemizin çok üstünde. Hızlı yaşamaya çalışırken akışta kayboluyoruz.

22. Kendini daha az eleştir

Kendimizi eleştirmek, düzeltebileceğimiz konuları görmek için faydalı. Ama bazen kendimizi yetersiz hissettirmeye varıyor bu ve uzun vadede çok zararlı. Çevremde “ama yapamam ki, ben beceremem ki, anlamam ki, bizde nerde o kafa” diyen çok insan var. Kendime not. Eleştir ama ölçülü ol.

23. Pozitif ol

Evet bütün bloggerların, influencerların dilinde. Siz de dalga geçiyorsunuz şimdi farkındayım. Ama o kadar basit ve etkili bir yöntem ki! Hayatın içinde negatif düşüncelere boğulmak kolay. Önemli olan olumlu düşünebilmek. Çünkü negatif düşünmek sadece söylenmeye, pozitif düşünmek çözüme götürür.

24. Aile ve dostlarına zaman ayır

Bunu unutuyoruz. Yeni yıl hedef listesi yaparken belki daha da üst sıralarda yer vermeliyiz ama özellikle aile ihmal edilmemesi gereken bir konu. Hayat bizi daha bireysel yaşamaya iterken, biz inatlaşmalıyız.

25. Kişisel ilişkilerini önemse

Aile ve dostların yanında hayatımıza temas eden insanları da unutmayalım. Bu özel ilişkimiz olabilir, iş yerindeki iş arkadaşlarımız olabilir, öğretmenlerimiz olabilir. Onlarla olan ilişkilerimizi de önemsemeliyiz. Yeni yıl hedef listesi sadece kariyer ve fitness odaklı olmamalı!

26. Maymun iştahlı olma

Her şeyi aynı anda yapamayız. Konfüçyus “bütün tavşanları kovalayanın eli boş kalır” lafını unutmayalım. Kaynaklarımız, enerjimiz, becerilerimiz sınırlı. bunları doğru kullanalaım.

27. Ajanda ve günlük tut

Bunu yıllardır yapıyorum ve çok faydasını görüyorum. Kafamı netleştirmeme, odaklanmama yardımcı oluyor.

28. Belgelerini düzenle

Bu konuda çok iyi değilim. Ama olmalıyım. Resmi evraklara gün içinde çok ihtiyaç olmuyor. Ama ihtiyaç halinde bulmak da zor oluyor. Pasaport, vize, tapu, ehliyet, diploma, sağlık raporları, faturalar, ödeme makbuzları… Bunları bir düzen içinde dosyalamak dosyalamak önemli.

29. Seyahat et

Seyahatlerin bize katkısı büyük. Bu yıl da bunu ihmal etmeyelim. İsteyenler için bir yılda nasıl 9 tura çıktığımızı anlattığımız yazıya bakın derim.

30. Yardım et

Sahip olduklarına şükret, ama senin kadar şanslı olmayanların da yanında ol. Bunu da zaman zaman unutuyorum. Bahsettiğim yardım internetten derneklere bağış yapmanın ötesinde gönüllü faaliyetlerde bulunmak aslında. Yemek dağıtmak, erzak ulaştırmak, sokak hayvanlarını beslemek ve korumak, mahallemizde ihtiyacı olanlara destek olmak gibi…

Ben kendi yeni yıl hedef listemi paylaştım. siz neler eklerdiniz bu listeye?

reklam
Başa dön tuşu